Zbývá poslední kolo i otazník

Už pouze čtyři utkání zbývá dohrát před startem play off Chance ŽBL. Třemi duely se dohrálo čtvrté kolo nadstavby a ta vyvrcholí posledním pátým kolem o víkendu. Rozdané je i pořadí v tabulce, zbývá určit už jen pořadí na osmém a devátém místě, zároveň jde tedy i o poslední šanci na postup do play off.

S už jistou sedmou pozicí zvítězila Ostrava na palubovce Slovanky 90:73 a pro Pražanky jako první skončila základní část. Ne však sezóna, když Slovanku čeká série play-out o jistotu setrvání v nejvyšší soutěži i pro příští rok. O soupeři Slovanky se rozhodne v sobotu, kdy vítěz vzájemné bitvy mezi Brandýsem a Trutnovem vyzve z osmého místa v play off USK a poraženého čeká právě série na tři vítězné se Slovankou. Pražanky jsou už teď jistě desáté, proto nebudou mít výhodu domácího prostředí.

Slovanka už před utkáním věděla, že hraje jen o deváté místo, na play off už byla bez šance, i tak ale odehrála velmi slušné tři čtvrtiny, než Ostrava dostala duel totálně pod kontrolu. Přitom v úvodních třiceti minutách se Slovanka dokázala vyhrabat ze ztráty 8:16 po šesti minutách a sedm minut před přestávkou už bylo srovnáno. Prasžanky navíc pokračovaly ve své nejlepší pasáži v zápase a Tereza Zítková je trojkou tři minuty před poločasem poslala do vedení 36:28. Těsné vedení měly domácí hráčky naposledy ještě v poslední minutě třetí čtvrtiny právě po koši Zítkové, v poslední desetiminutovce ale Slovanka kompletně zkolabovala, prohrála závěrečnou část 14:30 a duel dopadl jasným rozdílem pro Ostravu.

Hostující hráčky byly stoprocentní při střelbě osmnácti trestných hodů, lépe doskakovaly a méně ztrácely míč. Slovance tak nepomohla ani celkově lepší úspěšnost střelby z pole. Skvělou střelbou se blýskla hostující Američanka India Pagan, která dala 29 bodů (16/13 z pole), doskočila deset míčů a přidala i pět asistencí. Nikdo další nepřidal přes deset bodů. Hvězdnou střeleckou základní část zakončila 18 body a 12 doskoky domácí Eliška Hálová, Tereza Zítková zvládla 14 bodů.

Nadstavbová část skončila ve středu později večer i pro Žabiny, které čeká ve čtvrtfinále z druhého místa sedmá Ostrava. Brňanky si v posledním utkání před domácím publikem v nadstavbě poradily se Slavií 94:54.

Oba týmy už mají jasně danou pozici pro play off, Slavii čeká souboj s Hradcem Králové, a tak si oba celky mohly dovolit šetřit hlavní opory. Na straně Žabiny klíčové hráčky nastoupily, ale nehrály tolik minut, naopak na straně červenobílých do Brna ani neodcestovala zkušená Kateřina Suchanová či Daria Dubniuk, nižší minutáž měla Alena Hanušová.

Silnější sestava Brňanek vyústila v relativně jasný zápas, ve kterém dostaly dostatek prostoru hráčky z lavičky. Žabiny měly ale přeci jen na palubovce víc zkušených hráček a v duelu se to projevilo. Ani jednou neprohrávaly, po pěti minutách bylo skóre 13:2 a udalo jasný ráz dalšímu průběhu duelu. Prostřední dvě čtvrtiny byly relativně vyrovnané, třetí desetiminutovku Slavia dokonce vyhrála, ale rozdíl ve skóre ve prospěch Žabin výrazně ohrožen nebyl. O to víc, když přišla drtivá poslední čtvrtina, kdy Slavia čekala téměř osm minut na první bod a prohrála jí 6:31, což vyústilo v drtivý výsledek.

Alena Hanušová jako jediná dvouciferná střelkyně poražených dala 25 bodů a potvrdila korunu královny střelkyň v tomto ročníku, na druhé straně byla tahounkou Eliška Hamzová s 15 body, na dvanácti se shodly Natálie Stoupalová a Simona Sklenářová, Elissa Cunane doskočila 14 míčů. Slavia spáchala v utkání 28 ztrát.

Jasno o umístění v tabulce bylo i v posledním duelu programu čtvrtého kola nadstavby. Suverénní USK se utkalo s jistě pátým Hradcem Králové a do haly na Eliščině nábřeží si dojelo pro výhru 87:53.

Pražanky naskočily prakticky v kompletní sestavě, ale minuty byly rozdělené téměř rovnoměrně mezi všech deset hráček na soupisce pro utkání. Jasné pro USK byly zejména prostřední dvě čtvrtiny, které Pražanky opanovaly 19:6 a 28:15 a při nich narostlo skóre nejvíce.

Bodově nejvíc zářila domácí Charlotte Velichová, která nastřílela 19 bodů, Pražanky kontrovaly sedmnáctibodovým duem Magbegor – Hof. Šestnáct bodů dala Valériane Vukosavljević. USK ztratil za celé utkání pouze pět míčů, domácí zato 21.