Začátek kvalifikace na jedničku. Lvice vystavěly v Cagliari obrannou zeď

České basketbalistky dnes pod vedením trenéra Štefana Svitka vstoupily do kvalifikace o evropský šampionát 2021. Hned v úvodním zápase se musely vyrovnat se silou domácího italského favorita na celkové vítězství v kvalifikační skupině i s nezvykle pozdním začátkem zápasu ve 20:30.

Domácí Italky začaly náporem. Částečně jim k tomu pomohly i české basketbalistky, které tři z prvních čtyř útoků zakončily ztrátou. Ani na obranném doskoku se jim nedařilo eliminovat aktivitu soupeřek. V prvních pěti minutách konkurovaly Lvice pouze střelbou za tři body. Pak se snažily dostat více do hry podkošové hráčky, především Kiu Vaughn. Komplikací pro trenéra Svitka byly dva rychlé fauly Bartákové a Hejdové. Především českou kapitánku fauly limitovaly při bránění největší domácí hvězdy Zandalasini. I tak to vypadalo, že Češky zachytily tempo hry.

I Lvice ukázaly, že dokáží v obraně ještě zvednout otáčky. Italky bez své ústřední hráčky na hřišti dostávaly v ofenzivě do úzkých. Poprvé v zápase dostala svůj tým do vedení Reisingerová, jíž o další dva body připravil útočný faul, už druhý v zápase. I po jejím vystřídání česká aktivita nepolevila. Italské akcie držela Zandalasini, autorka 12 poločasových bodů. Jenže pak vymyslela dvě skvostné přihrávky Kateřina Elhotová, což v součtu s blokem Voráčková v poslední vteřině poločasu znamenalo čtyřbodové vedení.

Až příliš dlouho trvalo české ofenzivní trápení po změně stran. Čtyři minuty čekaly Lvice na první úspěch ve druhém poločase. Během té doby dokázaly domácí hráčky získat zpět vedení šňůrou 10:0. Češky dobře věděly, že musí začít od obrany. Do zbytku třetí části už obdržely pouze dva body a krok po kroku se dostaly zpět do hry. Své vedení si opět musely těžce zasloužit a vypracovat. Osvědčilo se dohrávání akcí až do vymezeného území.

K tomu se po lehce nervóznímu úvodu čtvrtého dějství z obou stran Češky vrátily. Ve vymezeném území i přes svůj třetí útočný faul v zápase úřadovala Reisingerová. I díky ní dostalo české vedení poprvé v zápase dvoucifernou hodnotu. Italky udržely ve hře slepené trojky, přičemž ta první byla s pomocí desky. Dvě a půl minuty před koncem mohla Zandalasini z trestných hodů snížit na rozdíl pěti bodů, ale neuspěla. Naopak Kia Vaughn na druhé straně byla padesátiprocentní. A po dalším jejím koši už byl rozdíl opět deset bodů.

Italky vsadily vše na střelbu za tři body, ale ta jim pomohla až v předposledním útoku. A to bylo z jejich strany pozdě. Češky se tak mohou radovat z cenného vítězství na půdě italského favorita. Do kvalifikace o ME 2021 vstoupily tím nejlepším způsobem. Potvrdit skvělý start budou chtít doma proti Rumunsku v neděli od 18 hodin v Praze na Královce.

V prvním dnešním zápase „české“ skupiny zvítězily Rumunky, které Češky vyzvou už v neděli doma na Královce, rozdílem 15 bodů nad Dánskem.

Itálie – Česká republika 52:62 (19:16; 29:33; 41:44)

Zandalasini 16, Dotto 13, Bestagno 10 – Reisingerová 15, Vaughn 11, Elhotová 9, Hejdová 8, Březinová 7, Bartáková 6, Voráčková 4, Pochobradská 2, Štěpánová, Záplatová a Vyoralová 0

O vítězství na půdě favorita

Z mého pohledu je to hodně cenné vítězství, jak moc cenné zjistíme až později po dalších zápasech skupiny. Ale za mě porazit Italky je stále velmi cenné, zvlášť na jejich palubovce v bouřlivém prostředí. Věděli jsme, že budou hrát velmi agresivně, což se potvrdilo a zaspali jsme úvod obou poločasů.

O začátku obou poločasů

V úvodu to nebylo příjemné sledovat, jak nám dávají rychle šest nebo osm bodů, pak jsme se ale zkonsolidovali hlavně v obraně. Věděli jsme, co hrají, co jsou jejich silné stránky a podařilo se nám to eliminovat. Škoda toho množství ztrát, ze kterých soupeř těžil a dával jednoduché koše.

O obraně

Obrana zaslouží pochvalu. Pracovali jsme jako tým, pomáhali jsme si. Když byl nájezd do koše, tak přišla výpomoc a Italky to měly těžké dostat se do dobré střelecké pozice.

O rozložení bodů mezi více hráček

Jsem rád za rovnoměrné rozložení bodů. Dobré týmy nemají jen jednoho, dva střelce, ale lépe to rozloží, a to nám asi i chybělo na mistrovství Evropy.

Veronika Voráčková

O výhře v Itálii

Je to velké vítězství, asi je to nejsilnější tým z naší skupiny, takže je super, že jsme je porazily venku. Navíc nám pomůže psychicky, že začínáme kvalifikaci výhrou.