USK slaví těsnou výhru

První výhru mají po čtvrtku na svém kontě basketbalistky ZVVZ USK Praha v novém ročníku Euroligy. Polovina zápasů základní skupiny Pražanek se hraje v Istanbulu a USK v tamní bublině po prohře s domácím Fenerbahce přehrálo silný francouzský Lyon nejtěsnějším rozdílem 80:79.

Francouzský celek vyhrál svůj první zápas proti polské Gdyni jasně a mohl tak pošetřit síly hlavních opor na další duel, zato USK se musel popasovat s úzkou rotací z prvního zápasu, když třeba Američanka Alyssa Thomas ani minutu neodpočívala.

Lyon v sestavě našlapané hvězdami do zápasu vstoupil náporem a v páté minutě vedl 13:6. V tu chvíli ale přišla ofenzíva USK, který v čele s Thomas a Kateřinou Elhotovou otočil skóre ve svůj prospěch. Přesto první čtvrtinu ovládl Lyon, který zakončil desetiminutovku šesti rychlými body. Ve druhé čtvrtině svěřenkyně trenérky Hejkové dorážely na Lyon, nedokázaly ale skóre otočit a soupeř v čele se skvěle střílející křídelnicí Marine Johannes udržovalo mírný náskok. Ta zvládla za poločas dvacet bodů a dovedla svůj tým ke dvoucifernému náskoku.

Vypadalo to, že USK znovu nebude mít síly na zvrat podobně jako proti Fenerbahce, ale Pražanky vystupňovaly obranu a v čele překvapivou střelkyní v podobě Slovinky Tejy Oblak dokázaly čtrnáct minut před koncem až dvanáctibodovou ztrátu otočit v nejtěsnější vedení. Ve výrazně zlepšeném výkonu pokračoval USK i ve čtvrté čtvrtině, když díky tvrdší obraně měl Lyon s výjimkou Johannes velké problémy se prosazovat a Oblak pokračovala ve skvělém výkonu doplňujícím americké duo Thomas – Jones. Když se Oblak dvakrát v krátkém sledu trefila z trojky bylo to šest minut před koncem 68:61 pro USK. Stejný bodový rozdíl panoval i po koši Jones 20 sekund před koncem, pak však USK vyrobil dvě laciné ztráty a Johannes dvěma šílenými trojkami dostala Pražanky pod tlak. Na víc, než snížení už ale čas nebyl a USK získal cenné vítězství, které český tým udrželo ve hře o postup.

Hvězdou zápasu byla jasně Johannes, která se blýskla 38 body, kromě Clark a jejích 19 bodů ale neměla podporu spoluhráček. To vítězky měly body lépe rozdělené, když elitní střelkyní byla s 20 body Oblak, na 15 se dostala Marija Režan, Brionna Jones přidala 14 bodů a 13 doskoků a Thomas doručila 12 bodů a 18 doskoků. Poslední zápas v „hubu“ v Istanbulu odehrají Pražanky v pátek od 18 hodin proti polské Gdyni před kamerami webu ČT Sport.