USK postupuje, Brandýs srovnává

Dvěma zápasy pokračoval poslední březnové úterý program v Chance ŽBL. Liga zná první semifinalistky, kterými jsou podle očekávání basketbalistky ZVVZ USK Praha. Naopak série play out o deváté místo je po dvou duelech vyrovnaná.

Slovanka měla až do úterý v této sezóně na Brandýs relativně jasný recept, vždyť svého soupeře porazila čtyřikrát z pěti střetnutí, v důležitém druhém duelu play out o záchranu v nejvyšší soutěži ale nestačila a padla 62:82. Série pokračuje na Velký pátek třetím duelem v Brandýse.

Středočešky dokráčely k vyrovnání série až překvapivě snadno. Domácí tým zápas slušně začal a trojka Elišky Mircové posunula stav po necelých třech minutách na 9:3 pro domácí a vynutila si oddechový čas trenéra hostí Dana Kurucze. Po něm se ale hra srovnala, a naopak začaly mít převahu spíše hostující hráčky v čele se svými zahraničními oporami. Ve vyrovnané druhé čtvrtině se bojovalo o každý bod, ale Slovanka nedokázala výrazněji doplnit dobře střílející Andreu Ondrouškovou a stále mírně ztrácela. Brandýs si dokázal poradil zejména v klíčových chvílích, jako když zavřel poločas pěti body v řadě včetně dalekonosné trojky Kwanzy Murray.

Ještě v polovině třetí čtvrtiny byl rozdíl pouze na šesti bodech, ale pak přišel bodový výpadek domácího týmu a aktivní série Brandýsa znamenala úprk do dvouciferného náskoku, který si přenesly hostující hráčky do poslední čtvrtiny. V té navíc pokračovalo střelecké trápení Slovanky, která dala jen deset bodů za poslední hrací období a Brandýs bez větších potíží kontroloval výhru.

K té si pomohly Středočešky velkou převahou v doskakování (59:40) a při slabší střelbě pomohlo i devatenáct asistencí. Naopak nevadilo devět zahozených trestných hodů ze sedmnácti pokusů. Bodovou hvězdou odpoledne na Rokytce byla hostující Američanka Khiana Johnson, která dala 28 bodů, zdatně jí ale sekundovala domácí hvězda Andrea Ondroušková s 24 body a 9 doskoky. Velký zápas odehrála za hosty také Lucie Ceralová se 17 body a 10 doskoky, pod košem kralovala Leeza Burdgess s 11 body a 20 doskočenými míči. Naopak pouze na osmi bodech zůstala opora Slovanka Eliška Hálová.

Sezóna skončila nejrychleji ze všech pro basketbalistky Trutnova, které nestačily i potřetí na pražský USK, tentokrát 100:37. Pražanky byly rozhodnuté, že si nebudou přidělávat větší problémy a oproti druhému duelu, kdy měly slabší první poločas, tentokrát naskočily do utkání plně namotivované. Ani jednou neprohrávaly, už v první čtvrtině se jejich náskok blížil dvaceti bodům a v nastaveném tempu bez větších potíží pokračovaly i v dalším průběhu.

Pražanky, které úplně v lize neválcují soupeřky střelbou z dálky tentokrát trefily 10 trojek, přeskákaly Trutnov 43:28 a donutily soupeřky k 25 ztrátám. Po delší době předvedla velmi dobrý střelecký výkon Gabriela Andělová, která dala 20 bodů, a navíc doplnila i pět doskoků a šest asistencí. Valériane Ayayi přidala 19 bodů, šest doskoků a pět zisků, Ezi Magbegor plnila statistiky 16 body, 7 doskoky a 7 získanými míči. Na jedenácti bodech se shodly nejlepší střelkyně Trutnova Michaela Gaislerová a Karina Konstantinova.