Trutnov smutní, favorité slaví

Zajímavý večer nabídly tři utkání v rámci posledního hracího víkendu před vyvrcholením Final 8 Česko – Slovenského poháru v Chance ŽBL. Největší drama nabídl fanouškům duel v Trurtnově, více už na následujících řádcích.

Až neuvěřitelná byla koncovka duelu v Trutnově, kde domácí hráčky nedaly posledních pět a půl minuty ani bod a promarnily šanci přehrát trápící se Chomutov, nakonec ale podlehly 63:64. Předcházel tomu průběh, ve kterém domácí hráčky vedly prakticky od první minuty až o osm bodů. Chomutov se trápil střelecky, přesto se v některých momentech dokázal vrátit na vyrovnaný stav, ale skóre otočit nedokázal. Rozhodovalo se ale až stejně v úplném závěru. V něm po koši domácí Konstantinove vedl domácí tým o šest bodů pět a půl minuty před koncem. Pak přes dvě minuty nepadl ani bod, než snížila Monika Satoranská a stejná hráčka pak devadesát sekund před koncem dvěma šestkami snížila na rozdíl dvou bodů. V těch chvílích Levhartice bránily na hranici faulu a s obrovským nasazením, že si Trutnov ani s pomocí oddechových časů nedokázal vytvořit dobré střelecké pozice. První šanci na srovnání zahodila ztrátou Valentýna Kadlecová, ale pak Levhartice znovu ubránily a třináct sekund před koncem skórovala po nájezdu zkušená Kateřina Bartoňová, a navíc byla faulována, takže následnou šestkou poslala svůj tým poprvé od úplného startu do vedení.

Trutnov pak nevyhodil po timeoutu do pěti sekund a následně ještě před vyhozením fauloval Moniku Fučíkovou. Ta však jednu šestku neproměnila a Levhartice pak při opakovaném vhazování do osmi sekund nepřešly na útočnou polovinu. To dalo domácím ještě naději, míč na útočné polovině a něco málo přes dvě sekundy. Trojka Konstantinove ale do koše nepadla a Levhartice si mohly zhluboka oddechnout. Konstantinova byla s patnácti body jedna z nejlepších střelkyň zápasu, srovnala ji její finská spoluhráčka Rokkanen a také hostující Kadlecová. Tu doplnila ještě jedenácti body v defenzivní bitvě Satoranská.

Výrazně lehčí práci měly dva favorizované celky – Slavia a Hradec Králové. Pražanky v městském derby přehrály Slovanku 88:67, Východočešky si poradily s Brandýsem 72:43.

Slavii nevadilo ani třicet bodů Elišky Hálové, která tak zůstala osamocena ve skórování podobně jako minulý týden proti USK Praha. Tu navíc exploze předsunula v tabulce střelkyň před Alenu Hanušovou, která za Slavii zapsala „jen“ 18 bodů, 12 doskoků a 6 asistencí. Zřejmě jí to ale nevadí, protože jí na osmnácti bodech doplnily ještě Kateřina Rokošová (9 doskoků) a Kateřina Suchanová. Slovanka se držela na kontakt jen v první čtvrtině, kde se trápila Slavia střelecky a dala jen jedenáct bodů. Další čtvrtina už skončila 21:6 pro domácí a dala utkání jasný ráz.

Podobně hladký průběh mělo utkání v Hradci, kde Brandýs zapsal první porážku po změně kalendáře na rok 2024. Navíc Východočešky zvládly hned první čtvrtinu s dvouciferným náskokem, takže jim ani tolik nevadily dvě následující slabší útočné čtvrtiny, ve kterých se Brandýs držel na kontakt, ale snižovat ztrátu výrazněji nedokázal. V utkání bylo spousta chyb, oba celky spáchaly dohromady 40 ztrát. V poslední čtvrtině se ale Hradec srovnal a finálně odskočil.

Střelkyní večera byla v Hradci domácí Kateřina Zeithammerová s 20 body, šestnáct doručila Pamela Effangová. Přes dva body skórovaly za Brandýs tři hráčky, nejlepší byla Kwanza Murray se 13 body.