Slavia dál válí, KARA s první výhrou

Třemi zápasy odstartovalo v pátek třináctého večer čtvrté kolo Chance ŽBL. Z pohárových účastníků v týdnu byl v akci jen pražský USK, který si v derby poradil se Slovankou a zůstává podle očekávání neporažený stejně jako další pražský tým Slavia, která veze výhru z Hradce. Rozlet nováčka z Brandýsa zastavil na své palubovce Trutnov.

Mistrovský USK nemusel poprvé letos k venkovnímu zápasu cestovat mimo hlavní město a po náročné a neúspěšné cestě do Polkowic si to svěřenkyně trenérky Hejkové mohly víc užít. I bez zraněných opor Oblak a Ayayi si USK v Aréně Rokytka nedělal problémy a rychle se ujal iniciativy. Prohrával jen po úvodní trojce Elišky Mircové, naposledy na dostřel byl domácí tým po koši Alžběty Levínské ve čtvrté minutě na 9:12. Pak přišlo jedenáct bodů USK v řadě a odstartovala se mašina, která zvládla za první čtvrtinu čtyřiatřicet bodů. V plné polní a s maximálním nasazením hrály hostující hráčky i ve druhé čtvrtině, kdy přidali dalších dvaatřicet bodů a začínalo to vypadat na vysoký debakl. Zářila zejména Australanka Magbegor, ale jinak to byl týmový výkon a všech deset hráček dostalo hlavně ve druhém poločase solidně rozložené minuty. V dresu Slovanky dokázala střelecky konkurovat snad jen Eliška Hálová.

Náskok USK vystoupal až na šestapadesát bodů, celkový výsledek 58:111 je jen o tři body nižší. Hostující hráčky měly téměř dvojnásobný počet doskoků, trojnásobný počet trestných hodů a úspěšnost za dva body málo vídaných 72 procent. Magbegor byla s 20 body nejlepší střelkyní zápasu, na osmnácti se shodly Emese Hof a Gabriela Andělová. Za Slovanku dala šestnáct bodů Hálová a devět Eliška Mircová. Slovanka však stejně jako Ostrava na první výhru stále čeká.

Už čtvrtou výhru má po čtvrtém kole na kontě Slavia Praha, která zatím z vyzyvatelů suverénního USK podává nejvyrovnanější výkony. Pro již čtvrtý úspěch si Pražanky dojely do Hradce Králové, kde na startu ročníku padly například velmi silné Žabiny, které však na Lvice nebyly v kompletní sestavě.

Slavia potvrdila výbornou formu a prohrával jen v úvodu, na domácí vedení 10:4 ale okamžitě odpověděly Pražanky sérií osmi bodů a o vedení už nepřišly. Ještě v úvodu druhé čtvrtiny byl rozdíl jen jeden bod, v prostředních dvou čtvrtinách ale Slavia výrazně přitlačila v obraně, svěřenkyně trenéra Petera Bálinta navíc míjely i některé proměnitelné střely a Slavia začala utíkat. Trojka Elišky Žílové tři minuty před poločasem posunula rozdíl poprvé do dvouciferných čísel a blíž už se Hradec nedostal. Naopak po výpadku prohrával ve třetí čtvrtině až o 21 bodů a jen díky polevení Slavie v závěru se podařilo dostat rozdíl částečně zpět. Pod dvoucifernou hranici ale náskok už neklesl a Pražanky tak zvládly i v relativně úzké sestavě vyválčit výhru.

Hvězdou zápasu byla hostující Kateřina Rokošová, která k 17 bodům dodala i 12 doskoků, stejný počet bodů nastřílela i její spoluhráčka Alena Hanušová. Znovu dobře střílející Ukrajinka Dubniuk tentokrát přispěla 15 body. Střelecké trápení Hradce prolomila do dvouciferných čísel jen zkušená Kristýna Čuperková s 12 body, na devíti zůstaly Kateřina Zeithammerová a Tetiana Havrylchyk.

První výhru v novém ligovém ročníku si na třetí pokus připsal Trutnov, když si na domácí palubovce relativně hladce poradil s nováčkem z Brandýsa 84:63. Brandýs přitom v minulém kole zaskočil doma Ostravu, na palubovkách soupeřů zatím ale dostává docela tvrdou školu.

Východočešky vlétly do zápasu plné energie, ani jednou neprohrávaly a okamžitě začaly budovat náskok. Ten byl po pěti minutách a šestkách Terezy Králové poprvé dvouciferný, pak pod tuto hranici ještě krátce spadl, ale poslední minutu první čtvrtiny ovládla KARA 7:0 a utekla do trháku 28:14.

Ve druhém období se podobně jako v minulých duelech Brandýs srovnal a dokázal hrát se soupeřkami vyrovnanější partii, po přestávce ale přišel další velký nápor domácích, který posunul rozdíl ve skóre až ke třicetibodové hranici a tam už nebylo co řešit. Sympatických bylo od hostujících hráček posledních pět minut, kdy jasně rozhodnutý zápas nezabalily a sérií čtrnácti bodů se dostaly alespoň opticky na lepší výsledek. Jinak ale ztrácely zejména v úspěšnosti střelby, Trutnov si pomohl k výhře devíti trojkami.

Hostující Američanka Kwanza Murray byla nejlepší střelkyní zápasu s 23 body, ale potřebovala na ně 22 pokusů, domácí celek měl hned čtyři dvouciferné střelkyně v čele s Finkou Sarou Rokkanen, která dala 20 bodů – dvakrát slaví Trutnov i double-double Kyah Proctor za 18 + 10 a Whisper Fisher za 12 + 12. Obě body s doskoky.