Pro koho bude "Květná neděle"?

Parádní duely hodné vrcholu sezóny nabízí aktuálně probíhající čtvrtfinále play off Chance ŽBL. Zatím nejlepší sérií je bitva mezi brněnským KP TANY a chomutovskými Levharticemi, která je po čtyřech utkáních vyrovnaná a o postupujících do semifinále tak rozhodne až nedělní dopolední televizní duel od 10:30 před kamerami Nova Sport nebo živě ve STAREZ aréně v Brně.

Chtělo by se říci, že si oba celky jen podržely svou domácí palubovku, to by však byla jen malá část příběhu, který se v posledních dnech odehrál mezi Chomutovem a brněnským KP TANY. Královopolanky ovládly duely jedna a tři, když v úvodní bitvě celé série utekly v koncovce hrobníkovi z lopaty a nejtěsnějším způsobem rozdílem jediného bodu slavily první výhru. Ve třetím zápase zase ukázaly sílu z eurocupových utkání a soupeřky přejely relativně hladce od první čtvrtiny.

„Dvakrát nás při prohrách popravil kolaps ve čtvrté čtvrtině, stejně jako ve druhém zápase tady v Chomutově. Nám nezbývá než se z toho oklepat, vydechnout a v sobotu lehce potrénovat a v neděli uhájit domácí prostředí," zůstává i po porážce ve čtvrtém utkání pozitivní asistent trenérky KP TANY Jakub Gazda.

„Série už není o žádné taktice. Myslím, že se týmy znají nazpaměť a je to teď více o nějaké morálce a ta snad bude v neděli větší na naší straně,“ věří Gazda.

Musíme dát hlady dohromady, pořádně se koncentrovat a semknout se jako tým, abychom v neděli vyhrály,“ velí hlavní opora Královopolanek Anežka Kopecká, která v sérii průměruje přes sedmnáct bodů na zápas.

Levhartice zase dvakrát ukázaly obrovskou zarputilost a bojovnost, když jako ve druhém, tak ve čtvrtém utkání prohrávaly v poslední čtvrtině na domácí palubovce dvouciferným rozdílem, ale ve druhém zápase ovládly poslední hrací období dokonale, a ještě zvítězily devítibodovým rozdílem. V pátek otočily dvoucifernou ztrátu do šestibodového náskoku, aby je Královopolanky skoro položily parádními trojkami a poslaly duel do prodloužená. V něm ale Levhartice nesklopily hlavy a dotáhly dobře rozehranou bitvu do vítězného konce.

„Nemá smysl se bavit o tom, co bylo. Samozřejmě, že to bolí, ale díky vyhranému prodloužení ne tolik. Těžko říct, proč se nám čtvrté čtvrtiny v play-off doma daří. Během celé sezóny jsme tahle období měli jako na houpačce, ale jsme rádi, že ve čtvrtfinále nám pomohly k tomu, že budeme hrát pátý zápas. Nejdůležitější bude zregenerovat. Myslím, že teď to bude o tom, který z týmů víc zregeneruje a ponechá si víc sebevědomí. V pátém utkání rozhoduje spíš, kdo je šťastnější, než kdo je lepší. My i soupeř za postupem půjdeme, tak uvidíme, jak to dopadne. Zase musíme jít krůček po krůčku. Víme, že soupeř má doma naházeno víc než my, ale my jako outsider nemáme co ztratit,“ popisuje situaci v kádru Levhartice před rozhodujícím duelem sezóny trenér Pavel Staněk.

Celky se předhánějí ve skvělých ofenzivních představeních, na odiv je vystavená ale pro play off tradiční bojovnost a vůle nechat na palubovce pro svůj tým všechno. Tohle vše se ještě znásobí v klíčovém utkání sezóny, kdy jde o šanci na ligovou medaili.

„V pátém zápase budou oba týmy nervózní. Bude to hodně náročné, protože máme jen jeden den na regeneraci a během něj musíme cestovat do Brna, když se hraje už dopoledne. Bude to o tom, kdo bude víc chtít. Loni v play off jsme to ubojovaly a věřím, že to bude letos stejné,“ dodává zkušená pivotka Chomutova Monika Satoranská.

Kromě duelu mezi KP TANY Brno a Chomutovem se v neděli hraje ještě jedno velké utkání, páté čtvrtfinále od 17 hodin rozehrají v hale Rokytka pražská Slavia a Sokol Hradec Králové. V semifinále již čekají dva suveréni Žabiny Brno a ZVVZ USK Praha.