Poločasová smršť USK, slaví i Nymburk

Třemi zápasy pokračovaly ve středu své tažení české týmy v evropských pohárech. Pražský USK slavil v Eurolize výhru stejně jako v Eurocupu Nymburk, neuspěl však také v Eurocupu KP Brno, který si zkomplikoval postupové šance.

Pražanky v Eurolize znovu vítězně

USK Praha v 5. kole Euroligy doma přehrály belgický celek Castors Braine přesvědčivě 82:63 a potvrdily si druhé místo ve skupině A. Pražanky utkání od začátku dominovaly. V úvodu jim sice menší problémy dělala vysoká pivotka soupeře Hamblin, ale pak vyhrály pasáž 17:4, soupeři odskočily a v klidu směřovaly za vítězstvím.

Ve druhé čtvrtině si zápas vzaly pod dirigentskou taktovku sestry Elhotovy. Především mladší Karolína hrála svůj zatím nejlepší zápas v euroligové sezoně a potvrdila, že si v zápasech za reprezentaci zvedla sebevědomí. Po přestávce se ale domácím přestalo dařit v útoku a téměř pět minut nedaly ani bod. Belgický celek to využil ke snížení na rozdíl 20 bodů, ale zpět do zápasu ho české mistryně nepustily, protože tým opět nastartovala bojovnice Thomas.

Americká pivotka byla s 23 body, osmi doskoky, pěti asistencemi a pěti zisky nejužitečnější hráčkou zápasu. Maria Režanová přidala 14 bodů, Kateřina Elhotová 12.

Natália Hejková (trenérka USK Praha):„V první půli to mohlo vypadat jako v české lize, protože jsme nastoupily opravdu koncentrovaně a hrály jsme pěkný basketbal. Karolína Elhotová hrála dobře před reprezentační přestávkou a drží lajnu dobrých výkonů, jen se musí vyvarovat taktických chyb. Thomas je element, který přinesl do našeho týmu v této sezoně změnu, a konečně hrajeme basketbal, který mám ráda. Zdobí ji bojovnost. Tak by měly bojovat všechny hráčky i za vysokého vedení. Do druhé půle už jsme nenastoupily s takovým nasazením a nechala jsem hrát také hráčky z lavičky, ty ale ještě mají na čem pracovat. Soupeř navíc začal urputně a nečistě bránit, což u nás vedlo k rozmrzelosti a nekoncentrovanosti. S Jekatěrinburgem jsme věděly, že nemáme šanci. V naší skupině jejich tým nemá konkurenci, navíc jsme tam jely po reprezentační pauze skoro bez tréninku. Až tento zápas měl tým opět nastartovat.“

Alyssa Thomas (hráčka USK Praha):„Dnes to bylo o obraně. Poslední zápas nám nevyšel, takže dnes jsme potřebovaly ukázat dobrý výkon."

Důležitá výhra Nymburka

Basketbalistky Nymburka si po dvou porážkách připsaly v Eurocupu třetí vítězství a udržely se v reálné hře o postup do play off. Český tým v 5. kole porazil na domácí palubovce nejslabšího účastníka skupiny H slovinské Celje 65:61. Americké rozehrávačce Chloe Wells chyběl jediný doskok k tomu, aby proti slovinskému soupeři zaznamenala triple double. Přidala 16 bodů a 12 asistencí.

Na třetím místě tabulky má Nymburk nyní stejně bodů jako druhý Ružomberok. V příštím týdnu zakončí Středočešky znovu doma boje ve skupině proti lídrovi skupiny, maďarskému týmu Szekszárd.

Pod novým koučem na úvod prohra

Hráčky KP Brno s novým trenérem Martinem Pospíšilem ve skupině G naopak prohrály v Benátkách 53:76 a nenavázaly na říjnové nečekané domácí vítězství 66:64. Jejich šance alespoň na nepřímý postup ze třetího místa jsou teď už jen teoretické. Po třech porážkách za sebou nastoupí příště na palubovce třetího Nantes, na který ztrácejí bod a s nímž v listopadu prohrály doma vysoko 58:84.

KP předvedlo ve středu večer v Benátkách sympatický výkon. O výsledku utkání se v podstatě rozhodlo v první čtvrtině, kdy Italky získaly rozhodující náskok 27:17.

Brňanky se pustily do soupeře, kterého v hale Vodova nedávno zdolaly 66:64, bez respektu. Jenže tentokrát se zkušené basketbalistky Venezie nenechaly zaskočit, využívaly okénka v hostující defenzívě a nastartovaly se pro další průběh utkání.

Hráčky KP se snažily na Reyer dotáhnout, druhá a třetí čtvrtina byly velice vyrovnané, jenže to stačilo jen na udržování odstupu kolem deseti bodů. Italky bedlivě hlídaly svůj náskok a v závěru ho ještě navýšily. Moravanky doplatili na 21 ztrát a nezastavily domácí brejky.

Martin Pospíšil (trenér KP Brno):„Úvod jsme zvládli, ale celkově byla první desetiminutovka slabší, některé situace jsme nezvládali. Musíme pracovat na detailech a postupně se zlepšovat. Po přestávce už naše hra nabrala správný směr, kvalitní soupeř se přestal tolik prosazovat. V koncovce jsme už odpadli fyzicky, přece jen náš zraněními oslabený kádr nastačil na Reyer, který měl větší rotaci.”