Neuvěřitelný obrat na Rosničce

Další nezapomenutelný zážitek připravily fanouškům oba brněnské celky v Chance ŽBL. V dohrávce prvního kola nadstavby Chance ŽBL přehrály v přímém přenosu kanálu Nova Sport 1 Žabiny Brno na domácí palubovce městské rivalky KP TANY a upevnily si druhou příčku v tabulce právě před svými posledními soupeřkami. Duel rozhodla až napínavá koncovka, když KP TANY nestačil šestadvacetibodový náskok a padlo 74:76 po koši v poslední sekundě o americké pivotky Elissy Cunane.

Nadstavba pokračuje druhým kompletním kolem ve středu 6. března, další televizní přenos na Nova Sport je na programu v neděli 10. března, kdy KP TANY Brno hostí Sokol Hradec Králové.

Duel odstartoval neuvěřitelnou první čtvrtinou v podání KP TANY, které trefilo za úvodních deset minut deset trojek z dvanácti pokusů a vystřelilo pouhé čtyři střely za dva body (dvě proměněné). Žabiny naopak připsaly pět ztrát a nechaly se kompletně rozstřílet. Žabinské trápení pokračovalo až do dvanácté minuty zápasu, kdy Kateřina Galíčková poslala svůj tým do vedení 45:19. Hned na to ale domácí celek po druhém velmi výstražném oddechovém čase od trenéra Viktora Pruši zapnul motory a sérií 23:2 se prakticky kompletně vrátil do zápasu. První poločas ale přesto skončil v lepší náladě hostující celek, KP TANY poslala do šatny úspěšnou trojkou Karolína Šotolová, která se tím dostala už na sedmnáct bodů. Na druhé straně stíhala kontrovat patnácti body slovenská křídelnice Nikola Dudášová. Za poločas trefily oba celky málo vídaných dvacet trojek.

Po přestávce Královopolankám úplně odešel útok, zastavila se i rozjetá ofenziva Žabin a byl z toho spíše boj pod oběma koši, kdy byl útok vzácností. O to víc se ale hra přitvrdila a přibývaly nervózní okamžiky. KP TANY stále drželo těsný náskok, který se Žabinám podařilo stáhnout na přelomu třetí a čtvrté čtvrtiny na tři body, aby byl rozdíl necelých pět minut před koncem zpět na osmi bodech. V závěru ale vyšponovaly Žabiny obranu na maximum a sérií deseti bodů v řadě poslala Eliška Hamzová domácí minutu a půl před koncem poprvé do vedení. Hostující Eva Kopecká sice zahodila následně obě dvě šestky, přesto ještě KP TANY srovnalo, a to díky střele Anežky Kopecké osmnáct sekund před koncem. Poslední útok ale měly na ruce po timeoutu Žabiny a dopadl pro ně ideálně, když neúspěšný nájezd na levou ruku Hamzové do koše nepadl, ale Elissa Cunane byla pod košem nebráněná a po útočném doskoku přesně s klaksonem zvládla rozhodnout.

Královopolanky trefily za druhý poločas už jen dvě další trojky, celkově daly za poslední tři čtvrtiny utkání jen o dva body víc než za první čtvrtinu. Navíc je trápilo dvacet ztracených míčů. Střelkyní zápasu byla s 22 body domácí Nikola Dudášová, sekundovala jí s 15 body Hamzová a Simona Sklenářová přispěla dvanácti body. Cunane zaznamenala osm bodů a jedenáct doskočených míčů. Hostům nestačilo sedmnáct bodů Šotolové (za druhý poločas nula), patnáct bodů zaznamenala Anežka Kopecká.

KP TANY poslalo poprvé do hry novou americkou posilu pod koš Tylinn Carter, která odehrála čtyři minuty, Žabiny zase zapojily poprvé od finále Česko-slovenského poháru Petru Záplatovou, která se po zlomenině prstu ještě se zatejpovanou rukou zapojila za šestnáct minut šesti body a čtyřmi osobními chybami.

Anežka Kopecká (hráčka KP TANY Brno): „Pocity máme hodně smutné. Bylo to hodně náročné. Myslím si, že první poločas jsme měly skvělý, ale pak jsme z toho vypadly, a nakonec nám to bylo líto. Probíraly jsme to, že jsme měly spoustu hloupých chyb a ztrát, na konci jsme hrály hodně neorganizovaně. Nejdřív nám to hodně padalo, takže jsme se namlsaly a pak nám to padat přestalo a přestaly jsme se koncentrovat. Atmosféra byla super, děkujeme všem, co přišli. Myslím, že jsme bojovaly a že se to všem mohlo hodně líbit.“

Nikola Dudášová (hráčka Žabiny Brno): „Pocity jsou úplně bláznivé, ale mám velkou radost. Byl to velmi důležitý zápas. Jsem ráda, že jsme to zvládly, i když to mělo všelijaký příběh. Od první minuty jsem věřila, že to otčíme, i když jsme měly špatný začátek. Musely jsme zlepšit obranu do druhého poločasu. My jsme daly za první půlku myslím 46 bodů, což bylo v útoku super, to nás nezajímalo. Soupeřky hrály ale v útoku super, fakt jim to padalo. Věděly jsme o tom, že jsou střelci a v čem jsou silné hráčky. To se nám nepodařilo pokrýt v prvním poločase, ale v druhém ano, za což jsem ráda.“

Marcela Krämer (trenérka KP TANY Brno): „Výhra byla blízko. Oplatily nám z loňska porážku, kdy jsme my z dopichu daly v poslední sekundě vítězný koš, takže to máme 1:1 na takové vyrovnané koncovky. Na začátku nám to celkem padalo, takže jsme byly na koni, Žabiny se oklepaly, začaly tlačit a nám to přestalo padat a nedokázaly jsme změnit tempo hry. Musela jsem holkám několikrát zdůrazňovat, že když nám nepadá, tak musíme volit jiné střely a jinak přistoupit k útoku. Bylo to náročné utkání, když se rozhoduje v závěru, tak to svazuje ruce, nedávají se šestky. My jsme známé tím, že máme holky, co dávají trojky. Škoda, že se do systému vrátila na poslední chvíli Kateřina Galíčková, která je po zdravotních komplikacích a nepadalo jí to ještě víc. Bylo to kvalitní utkání, myslím, že se to všem líbilo a někdo musel prohrát.“

Viktor Pruša (trenér Žabiny Brno): „Co jsem říkal bylo asi slyšet v timeoutech. Úplně hezká slova to nebyla. Vstoupily jsme do utkání strašně laxně, naivně. Základní věc jsme si řekli, že KP je nižší tým, který má výborné střelce prakticky od pozice jedna až pět, stejně jsme si nechali dát dvanáct trojek za první poločas. Nechápu, kde jsme byli hlavami. Ofenzivně to nebyl až zas takový problém, měli jsme 46 bodů, ale 56 inkasovaných je hrozné. My máme hru založenou na přechodové fázi, kdy když nám někdo střílí jednu trojku za druhou do obličeje a agresivita nebyla taková, tak se nemůžeme divit, že ani v útoku nemáme flow a tempo, které potřebujeme. Další nepěkné věci přišly v poločasové přestávce, kde jsme věděli, že jestli nepředčíme KP v agresivitě, tak nemůžeme hrát. To se naštěstí stalo. Změnili jsme trochu filosofii při cloně na míč, což začalo KP dělat podle mě problémy a pak koncovka už je hodně o štěstí. Dnes bylo na naší straně, ale není to první ani snad poslední letošní koncovka, kterou jsme zvládli. Hráčky ukázaly obrovskou vůli a charakter, což si cením hodně. Byla to vůle, charakter, ale určitě to byly i zkušenosti hráček, které máme a rozhodnutí na obou koncích palubovky, to byly zásadní faktory. Bylo to úžasné. Chci říct, že každé derby je neskutečné. Brno žije ženským basketem. Možná ještě u nás na Rosničce, jak je menší hala, tak je ještě o něco lepší atmosféra. Považuji to za velmi slušnou reklamu na ženský basketbal.“