Návrat Křivánkové bez výhry, Chomutov bojuje s favority

Hned osmdesát procent programu druhého kola RENOMIA ŽBL se odehrálo o první říjnové sobotě. Výhradně se dařilo domácím týmům a papírovým favoritům, kteří potvrdili předpoklady a připsaly si očekávané výhry. Nejlepší čtveřice tabulky je tak stále bez porážky.

Třetí prohra Chomutova

Těžký vstup do sezóny mají za sebou basketbalistky Levhartic Chomutov. Ty mají v úvodu ročníku těžký los, který pokračuje porážkou na palubovce KP Brno 54:70. Levhartice navíc zajíždějí v dalším duelu na palubovku Žabin.

Levhartice znovu odehrály slušný zápas, proti silnému soupeři to ale na výhru nebylo. V prvním poločase přitom byly hostující hráčky v hale Vodova minimálně vyrovnaným soupeřem KP a většinu času vedly. V druhé půli jim ale kompletně odešla střelba, daly jen sedmnáct bodů a zlepšená obrana Královopolanek slavila úspěch. Slabá úspěšnost střelby hostujícího týmu se projevila v doskakování, které ovládly svěřenkyně Dušana Medveckého 53:37.

Nejlepší střelkyní zápasu byla hostující kapitánka Michaela Krejzová s 18 body, těsně jí ale sekundovala domácí kapitánka Eva Kopecká, která stihla jen o bod méně. Poměr dvouciferných střelkyň ale hovořil jasně poměrem 4:2 pro vítězky.

Výborná obrana Hradce

Perfektní práci na obranné polovině předvedly proti Strakonicím hráčky Hradce Králové, když soupeřky doma zdolaly hladce 68:38.

Východočešky neprožily nijak hvězdný ofenzivní večer, když ve třech čtvrtinách daly vždy maximálně sedmnáct bodů a rozjely se jen ve druhé desetiminutovce, kterou ovládly čtrnáctibodovým rozdílem. Na druhou stranu nedovolily ani jednou soupeřkám víc než dvanáct bodů v dané čtvrtině a v posledním hracím období inkasovaly domácí hráčky dokonce jen čtyři body. Hostující Strakonice trápilo hlavně jedenadvacet ztracených míčů a celková úspěšnost střelby, která nepřesáhla 22 procent.

Za Jihočešky se prosazovaly dvě jedenáctibodové střelkyně Anna Rosecká a Marie Anna Machytková, v hradeckém dresu je překonaly se 16 body Kristýna Čuperková a třináctibodová Pamela Effangová.

Drtivá první čtvrtina USK

Pohodovou výhru si ve druhém kole připsal i pražský USK, který doma rozstřílel Ostravu 106:45.

V první čtvrtině to vypadalo na útok na jeden z mnoha bodových rekordů, který pražský tým v rámci ligové soutěže drží, když USK padlo do koše skoro všechno, Ostrava nedokázala vzdorovat a po deseti minutách ztrácela 12:43. Pak se ale ofenziva domácích hráček lehce zastavila, a i pod pocitem rozhodnutého zápasu na soupeřky USK tolik netlačil ani v obraně. Přesto měl mladý tým SBŠ velké problémy se střelbou a jen těžce se dostával přes dvoucifernou hranici ve čtvrtině. V té třetí se jim to dokonce vůbec nepovedlo. Byla z toho tak další stobodová nálož Pražanek, vedení až o x bodů a jasná výhra.

K té pomohla nejvíce patnáctibodová María Conde, která přidala i 11 doskoků a zažívá výborný vstup do sezóny. Vedla hned šestici dvouciferných střelkyň v dresu USK. Za Ostravu se dostala na dvanáct bodů Josipa Silov.

Neúspěšný návrat Křivánkové

Na palubovku, které byla ještě v loňské sezóně kapitánkou se vrátila poprvé od svého přestupu do pražské Slavie Klára Křivánková. Se svým novým týmem ale na hřišti Žabin Brno neuspěla a odjíždí s porážkou 57:79.

V podle očekávání nejvyrovnanějším duelu kola se Slavii dařilo kontrovat soupeřkám jen v úvodní čtvrtině, kdy Slavia i krátce vedla. Pak svěřenkyně Davida Zdeňka střelecky odpadly, prohrály druhou čtvrtinu 10:24 a bylo prakticky po zápase. Pražanky pak ještě vyvinuly snahu o zvrat, ve třetí čtvrtině se krátce dostaly na rozdíl sedmi bodů, dál to ale nešlo, Žabiny odpověděly vlastní sérií a závěr si pohlídaly.

V dresu vítězek se tři nejlepší střelkyně shodly na čtrnácti bodech – Michaela Vacková, Eliška Hamzová a Michaela Vondráčková. Ty přestřílela o bod Slávistka Veronika Aulichová, ale neměla dostatečnou podporu od spoluhráček. Křivánková se vrátila na Žabiny dvanácti body, ale trefila jen pět z dvanácti pokusů z pole.