Ligová předehrávka a pohárové postupy

Středa měla na programu tři zápasy soupeřů z RENOMIA ŽBL. Hrál se však jen jeden ligový duel, ve kterém si Žabiny Brno poradily s Ostravou. Ve dvou pohárových osmifinále se dařilo Chomutovu a Trutnovu.

Žabiny už jen jednou

Pouze jediný zápas zbývá brněnským Žabinám odehrát v základní části ligové soutěže. V předehrávce sedmnáctého kola si Brňanky doma poradily s Ostravou 74:55. Zápas měl jasného favorita v domácím týmu a svěřenkyně trenéra Viktora Pruši začaly svou roli potvrzovat hned od začátku. Prohrávaly s Ostravou jen krátce v úvodu, v závěru první desetiminutovky naopak odskočily do dvouciferného vedení a o něj přišly už jen krátce na začátku druhé čtvrtiny. Jinak měly zápas pohodlně pod kontrolou a v poslední čtvrtině vedly až o třicet bodů. Ostrava sice vyhrála třetí i čtvrtou čtvrtinu, ke zdramatizování to ale nevedlo. V utkáním plném chyb se celky složily na 48 ztrát, Žabiny dovedla k výhře výrazně lepší střelba. Ostrava nedokázala podpořit Nikolinu Zubac se 16 body, zato v Žabinách se na 15 shodly Michaela Vacková a Natálie Stoupalová. Další dvě jejich spoluhráčky se dostaly do dvouciferných čísel.

Lehký postup Chomutova

Pro hladký postup mezi nejlepší osmičku letošního ročníku českého poháru si dojely basketbalistky Chomutova na palubovku Strakonic, kde vyhrály 83:53. Levhartice byly jasným favoritem a soupeřkám dovolily se udržet v zápase jen v úvodních minutách. Od závěru první čtvrtiny byl rozdíl dvouciferný a Strakonice nedokázaly kontrovat. Skóre na straně Chomutova utěšeně narůstalo a v závěru nebylo daleko od čtyřicetibodového rozdílu. Strakonice trápilo 25 ztrát, ale také slabá střelba a nízký počet trestných hodů. Poražený tým měl také jedinou dvoucifernou střelkyni, a to Luisu Vydrovou s 10 body a 8 doskoky. Vítězky vedla s patnácti body teprve šestnáctiletá Valentýna Kadlecová, trio jejích spoluhráček se shodlo na jedenácti bodech.

Drama pro Trutnov

Cennou výhru a postup do pohárového čtvrtfinále vybojoval Trutnov, který veze z palubovky Slovanky dramatickou výhru 84:82. Na palubovce haly v Benešově to bylo pohárové osmifinále se vším všudy s dramatickým průběhem jako na vlnách a napínavou koncovkou. Jako první udeřil hostující Trutnov, který zvládl výborně ofenzivně první čtvrtinu a pětadvaceti body odskočil do mírného náskoku. Druhá čtvrtina ale vývoj úplně otočila, skvěle střílející domácí hráčky nasázely devětadvacet bodů a samy naopak odskočily do příjemného vedení o osm bodů. V dramatické třetí čtvrtině Trutnov třikrát soupeřky dotáhl, mezitím ale zvládl prohrávat o dvanáct bodů. Rozhodovat se ale muselo až v úplném závěru, kde ještě pět minut před koncem vedly domácí hráčky o šest bodů, než Trutnov devíti body v řadě skóre otočil. Půl minuty před koncem ještě domácí Kateřina Mahlerová šestkami přiblížila Slovanku na dostřel, dvoubodové vedení ale hostům vrátila Meg Wilson a v koncovce plné chyb už další koš nepadl. Trutnov zvítězily díky lepšímu doskakování a dokázal překonat málo vídaných jedenatřicet ztracených míčů. Právě hrdinka koncovky Wilson byla nejlepší střelkyní zápasu s 26 body, za domácí jí kontrovala s 25 body Monica Engelman. Na sedmnácti bodech se shodly domácí Petra Malíková a hostující Anna Rylichová. Rozlosování čtvrtfinále poháru zatím není jasné, český pohár vyvrcholí na začátku března Final 4. Poháru se po pěti letech účastní také české šampionky ZVVZ USK Praha.