KP po obratu srovnalo, Nymburk výhru od postupu

Sobota nabídla další dva zápasy čtvrtfinálových sérií ŽBL. KP Brno napravilo selhání z úvodního duelu na domácí palubovce a napodruhé zdolalo Žabiny 74:53. Jednu výhru od postupu do semifinále je druhý nasazený Nymburk, který přehrál Slovanku 74:51.

KP otočilo ztrátu a srovnalo sérii

Brňenské derby ve čtvrtfinále ŽBL je po dvou utkáních vyrovnané. Žabiny sice v prvním zápase zaskočily KP a ujaly se vedení v sérii, ale na domácí palubovce výhru nepotvrdily a KP po velkém obratu zvítězilo 74:53. První půle jako by potvrzovala závěry obou trenérů z prvního utkání a Žabiny byly na hřišti lepším týmem. Hned v první čtvrtině udržely soupeřky na pouhých osmi bodech a od stavu 4:4 postupně zvyšovaly náskok. Ten narostl po koši Švrdlíkové tři minuty před přestávkou až na čtrnáct bodů a s KP to vypadalo všelijak. Druhá půla ale byla úplně odlišná. Žabiny vypadaly nervózně, KP přitvrdilo obrano a zlepšilo se v útoku. Hpstujícím hráčkám se tak dařilo bod po bodu stahovat a do poslední části už se šlo za vyrovnaného stavu. Kdo však čekal napínavou koncovku, byl zklamán, protože KP dokonalo velký obrat, poslední čtvrtinu ovládlo 31:10 a v závěru si v pohodě hlídalo vítězství. K tomu nejvíce přispěly Gabriela Andělová s Editou Šujanovou, které nastřílely po 16 bodech. Eva Kopecká přidala 15 bodů a na dvanáct bodů se dostala Sonia Ursu. Nejlepší střelkyní Žabin byla se 17 body Whitney Baysová.

Viktor Pruša (trenér Žabiny Brno): „K dnešnímu zápasu stručně. My jsme za stavu 1:0 samozřejmě vrhli všechnu naši aktivitu a všechny naše síly do tohoto zápasu. Měli jsme velkou chuť se porvat o to, abychom stav série dostali na dvě vítězná utkání a dostali KP ještě pod větší tlak, než aktuálně byli. To se nám podařilo výborně, opět jsme měli dobrý vstup do utkání. Škoda, že dvouciferný náskok, který jsme měli, jsme nedokázali v plné výši udržet. V poločase jsme i přes to vedli dvouciferným náskokem, ale je potřeba si přiznat, že nás to stálo poměrně už hodně sil. Bylo to především o tom, jestli holky vydrží fyzicky. Je potřeba si uvědomit, že ta agresivita KP Brno z pohledu obrany je obrovská, a když k tomu připočteme, že hrajeme v rotaci 6-7 hráček, tak to je pro hráčky opravdu náročné. Třeba Křivánková už musí druhé utkání po sobě hrát z pozice vyššího křídla na pozici rozehrávačky 40 minut, tak to jsou strašně náročné věci, se kterými se musí náš tým vypořádávat. Na to bych navázal, že jsem na holky za oba zápasy velice pyšný. Bylo to skvělé derby dneska, série je 1:1, takže se pro nás nic neděje a pokud jsme byli schopni na půdě KP vyhrát, tak nevidím důvod, proč bychom tam nemohli vyhrát utkání číslo 3.“

David Zdeněk (trenér KP Brno): „Musím říct, že jsme především strašně rádi, že se nám podařilo dneska vyhrát. Myslím si, že během prvního poločasu by na nás nikdo už nevsadil. Žabiny pokračovaly ve skvělým výkonu s obrovským nadšením a entusiazmem. Hráli obrovsky srdcem a na nás prostě z toho prvního utkání padla deka, kterou jsme si přinesli do dnešního utkání. Věděli jsme, že musíme uspět, jinak už by ta série vypadala velmi špatně. V pooločase se holky skvěle zklidnily a řekli jsme si, že musíme hrát hop nebo trop, že musíme maximálně přitvrdit obranu. Zatím je ta série obrovsky tvrdá a je to o obranách a nám se ve druhém poločase podařilo to vystupňovat takovým způsobem, že jsme, si troufnu říct, trošku Žabiny hráčky utavili, protože ty hrály v podstatě v šestičlenné rotaci a to, si myslím, se dnes projevilo. Velké díky celému týmu, co do toho dal, jak se semknul a kolik našel v sobě energie, jak nejen fyzický, tak i mentální.“

Třetí utkání série se hraje v úterý 27. března znovu na palubovce KP.

Nymburk v druhé půli dominoval

Jedna výhra dělí po druhém utkání basketbalistky DSK Basketball Nymburk od postupu do semifinále. Druhý nasazený celek se po prvním nevydařeném duelu na palubovce zlepšil, Slovanku přejel 74:51 a sérii může ukončit v pondělí doma v Nymburce. V první půli byl však domácí tým znovu nepříjemný a chvíli to vypdalo, že bude mít šanci favorizovaným hostujícím hráčkám konkurovat. Slovanka většinu první čtvrtiny vedla a zvětšující se ztrátu z druhé čtvrtiny ještě dokázala otočit v úvodu druhého poločasu do nejtěsnějšího vedení. Pak se však projevila zkušenost a větší kvalita Nymburka a od té chvíle byl na hřišti jen jeden tým. Za třetí čtvrtinu daly domácí hráčky jen pět bodů a nakonec prohrávaly až sedmadvacetibodovým rozdílem. Nymburk dovedla k výhře Chloe Wellsová s 26 body a 9 doskoky, dvanáct bodů přidala Krystal Vaughnová a deset Patricia Gallasová. Slovanku držela dlouho v zápase Alisia Jenkinsová, která se dostala na 23 bodů a 12 doskoků, ale neměla výraznější podporu spoluhráček. Do dvouciferných čísel se dostala jen desetibodová Denisa Harapesová.

Třetí utkání se hraje v pondělí 26. března od 19. hodin v Nymburce

Radek Šnábl, trenér Slovanka MB: "Dnes jsme viděli dva rozdílné poločasy. V prvním totálně vyrovnaný zápas, ve druhém nám Nymburk dokázal odskočit. Na hřišti se udály dvě hlavní věci - my jsme se dostali do těžkých problémů v útoku tím, že jsme několikrát nedali jasné pozice, dokonce jsme dokázali zahodit i situaci dvě samy na koš, což družstvo strašně sráží. Na druhé straně dokázal Nymburk několikrát skórovat v poslední sekundě útoku. To vedlo k tomu, že náskok narostl na 20 a zápas se posledních pět, šest minut dohrával bez boje. Soupeři gratulujeme a v pondělí zkusíme vymyslet nějaký jiný moment, jak se postavit k naší útočné aktivitě."

Daniel Kurucz, trenér DSK Basketball Nymburk: "Dneska jsme výborně bránili. Slovanka dala sotva 50 bodů. Myslím, že obrana ve druhém poločase rozhodla zápas. My jsme se přizpůsobili v pozitivním slova smyslu energii a nasazení Slovanky. Bylo vidět, že když zapneme na 100 %, tak jsme druhý tým ligy."