Hrdinka Galíčková a další bitvy

Našlapaný program Chance ŽBL nabídl fanouškům po reprezentační přestávce skvělé sedmé kolo a v rámci soboty hned dva šlágry, kde se opravdu bylo na co koukat. Mimo jasných výher favoritů z Chomutova a USK Praha se fanoušci dočkali parádního dramatu v Brně, kde proběhlo první prodloužení letošního ročníku a souboje o druhou příčku tabulky v Praze.

Chomutov - Slovanka

Parádní ofenzivní výkon předvedly na domácí palubovce basketbalistky Chomutova, když rozstřílely Slovanku 94:76. Ještě v první půli se Pražanky držely na dostřel, po přestávce ale odpadly a Chomutov s bilancí pěti výher a dvou porážek bojuje o druhou příčku tabulky společně s dalšími třemi týmy.

Slovanka se tentokrát nemohla spolehnout na skvělé střelecké představení Elišky Hálové, která letos své výkony v ŽBL stupňovala až na 38 bodů, tentokrát zůstala na deseti bodech se střelbou 14/4 a také pěti ztracených míčích. Hostující hráčky měly čtyři dvouciferné střelkyně, nejlépe na tom byla sedmnáctibodová Eliška Mircová. Chomutov lépe rozložil síly, když měl také čtyři dvouciferné střelkyně, ale daleko efektivnější úspěšnost, když nejlepší střelkyně zápasu Američanka Wynn-Pollard spotřebovala na 20 bodů jen jedenáct střel a ještě doskočila 14 míčů. Na patnáct bodů se dostala Monika Satoranská a jedenáct bodů s 8 asistencemi a sedmi doskoky přidala Kateřina Bartoňová. Ani tak nevadilo pouhých osm bodů reprezentační debutantky Valentýny Kadlecové.

Oba celky se trápily za tři body, Chomutov však hrál v útoku téměř bezchybně a ztratil jen šest míčů, což mu vyneslo o devět víc střeleckých pokusů. V dramatické první čtvrtině ani jeden z celků do vyššího náskoku neutekl, to se podařilo Levharticím až ve druhém období, kdy poprvé odskočily do dvouciferného náskoku. O ten ale zvládly ještě přijít a v poločase byl rozdíl jen čtyř bodů. V podobném rytmu pak probíhala i třetí čtvrtina, kdy Chomutov vedl o deset bodů a o chvíli později byl naposledy rozdíl pro Slovanku na dostřel 52:57 z jejich pohledu. Do konce čtvrtiny ale Levhartice znovu vedly dvouciferným rozdílem a o náskok už nepřišly. Naopak ovládly poslední čtvrtinu poměrem 25:18 a blížily se ke stobodové hranici.

KP TANY - Hradec

Úžasné drama a jeden z nejlepších zápasů letošní sezóny viděli diváci ve STAREZ Aréně v Brně, kde domácí KP TANY uhájilo cennou výhru nad Hradcem Králové až po prodloužení 80:77. Zachraňovat od druhého prodloužení či porážky je musela až zázračnou střelou v poslední sekundě Kateřina Galíčková.

Přitom Brňanky si duel udělaly až zbytečně těžký samy. Do utkání i přes tréninkové manko způsobené hned pěticí reprezentantek, které se k týmu připojily až v týdnu, vstoupily domácí hráčky skvěle. Po čtyřech minutách vedly 9:0, ale pak se zasekly a Hradec během dalších čtyř minut srovnal devíti body, když se prosadila i nová posila Lvic Julie Vydrová. To však byly jediné body Hradce v první čtvrtině a KP TANY uzavřelo divokou čtvrtinu sérií 10:0. Na startu druhé čtvrtiny bylo vedení domácích po trojce Galíčkové až na patnácti bodech, ale Hradec se nesesypal a sérií 21:8 se přiblížil těsně před poločasem na rozdíl dvou bodů. Střelecky při této stahovací jízdě zářila zejména Pamela Effangová.

V druhé půli se tak začínalo prakticky od znovu, přesto domácí Brňanky ještě dvakrát utekly do náskoku devíti bodů. Naposledy to bylo ještě bleskovou sérií ve třetí čtvrtině, kdy Julie Vydrová srovnala poprvé od první čtvrtiny skóre na 47:47. V posledních dvou minutách ale nejprve Brno vystřihlo devět bodů v řadě (šest dala Lucie Svatoňová), aby je zchladila hostující Anna Brožová. Ta nastartovala vzepjetí Hradce v poslední čtvrtině, kdy se podařilo dokonce otočit skóre. Poprvé v utkání poslala svůj tým vedení Kristýna Čuperková nájezdem šest minut před koncem. Náskok Hradce byl o minutu později až pětibodový a s KP TANY to vypadalo zle. Tady se poprvé ukázala Galíčková a sama pěti body srovnala. V dramatické koncovce plné minutých šestek měly oba celky šanci na výhru, ale na trojku Effangové odpověděla domácí Anežka Kopecká pouze vyrovnávací šestkou půl minuty před koncem a pak už koš nepadl.

V prodloužení se dlouho čekalo na první body, pak byl blízko k výhře Hradec, když blízko k roli hrdinky byla hostující Vydrová, jejíž jumper doplnila šestkou Effangová a bylo to o tři body pro Lvice 40 sekund do konce. Galíčková ale porážku odmítla. Nejprve se prosadila po oddechovém čase z pravého křídla po předávce se Svatoňovou, následně Hradec ztratil míč a po neúspěšné střele Karolíny Šotolové se v nepřehledné situaci odrazil míč od hostující Kateřiny Zeithammerové do autu šest desetin sekundy před koncem. Zpoza koše vyhodila Petra Malíková míč skoro až k půlce a Galíčková bleskově a zároveň přesně vyslala míč k obroučce. Mohla tak propuknout radost, která KP TANY srovnala souhrou porážky Slavie na druhém místě tabulky.

Galíčkovou závěrečné hrdinství vystřelilo k pozici nejlepší střelkyně zápasu s 24 body a 13 doskoky, na hřišti strávila téměř 41 minut, nejvíc ze všech hráček. Její spoluhráčka Anežka Kopecká doskočily jedenáct míčů, další dvě dvouciferné střelkyně Malíková se Svatoňovou zůstaly na deseti bodech. Hradci nestačilo 20 bodů a 11 doskoků Effangové, patnáct bodů se šesti asistencemi přidala Zeithammerová a 12 Čuperková.

USK - Brandýs

Druhou hladkou výhru během necelých 24 hodin si připsal pražský USK, který si po včerejší destrukci Ostravy poradil také s DSK Basketball Brandýs, a to 105:42. Trenérka Natália Hejková vůbec do hry neposlala reprezentantky Veroniku Voráčkovou s Gabrielou Andělovou, ani to ale Pražankám nebránilo v tom nastřílet v první čtvrtině 35 bodů a převzít dvaadvacetibodové vedení. Ve druhé čtvrtině se ofenziva USK lehce zasekla a Brandýs v nejlepší pasáži utkání dokázal snížit až na rozdíl dvanácti bodů, pak se ale Pražanky sebraly a vrátily průběh zápasu k očekávanému směru.

Ve třetí čtvrtině pak dal Brandýs pouze tři koše z pole a celkem šest bodů a bylo definitivně rozhodnuto. Díky aktivní hře hráček z lavičky USK nepolevil. V navyšování náskoku ani v poslední čtvrtině a byla z toho druhá stovka v sezóně. Brandýs táhly dvě dvouciferné zahraniční hráčky, a to Kwanza Murray se 14 a Irena Vrančič s 11 body. Pět dvouciferných střelkyň vedla slovinská kapitánka Teja Oblak, která se po zranění kotníku vrátila 18 body. Francouzka Valériane Ayayi se také po zranění kotníku blýskla sedmi body. Po vzácném triple-double sahala Tereza Vyoralová s 11 body, deseti doskoky a osmi asistencemi.

Slavia - Žabiny

Teprve druhou porážku v tomto ligovém ročníku si připsala pražská Slavia, která ve šlágru kola ztratila samostatnou druhou příčku, na níž jí kromě Chomutova a KP TANY Brno dohnaly výhrou 71:62 brněnské Žabiny. Hostující hráčky vysvobodil od vyrovnanější bitvy zejména úžasný výkon Americké pivotky Elissy Cunane.

Velmi vyrovnaný byl hlavně první poločas, když Slavia do zápasu dobře vstoupila a prakticky po celou první čtvrtinu vedla. V druhém hracím období Žabiny převzaly vedení, nedokázaly se však výrazněji odtrhnout a poločasový tříbodový rozdíl sliboval drama.

V druhém poločase však jako by se ale projevila větší zkušenost Žabin, i přesto, že v kádru Slavie jsou dvě velezkušené reprezentantky. Zářila zejména Cunane, která vyhrávala snad všechny klíčové souboje pod oběma koši a pomáhala navyšovat brněnské vedení. Slavia se ještě z devítibodové ztráty na začátku druhé půle vyhrabala šestnáct minut před koncem na rozdíl tří bodů, ale pak Žabiny skvěle zvládly konec čtvrtiny a poprvé šly do dvouciferného vedení. To bylo chvíli až na patnácti bodech, naposledy necelých osm minut před koncem. Závěrečný nápor Slavie ještě vedl ke snížení Alenou Hanušovou dvě a půl minuty před koncem na pět bodů, ale Cunane košem s faulem definitivně zlomila odpor Pražanek.

Žabinám nevadila ani jediná úspěšná trojka z dvanácti pokusů, oba celky předvedly velmi dobrou střelbu za dva body. Cunane zářila za 34 minut 27 body a 13 doskoky, dvanáct přidala Eliška Hamzová a jedenáct Petra Záplatová. Na dvou bodech zůstala Natálie Stoupalová. Další výborný zápas odehrála domácí křídelnice Daria Dubniuk s 19 body, šestnáct doručila Kateřina Suchanová.