Hradec se obával, Ostrava vítězí

Dvěma duely se v pátek večer přiblížila ke svému konci základní část Chance ŽBL, ve které zbývají odehrát už jen tři utkání. Sedmou příčku si upevnila Ostrava, která zvítězila nad Slovankou, favorizovaný Hradec horko těžko udržel výhru v derby nad Trutnovem.

Slovanka s Ostravou se spolu sejdou v nižší nadstavbové skupině, čeká je tak ještě jeden vzájemný zápas. Ten poslední v základní části v Praze vyhrála Ostrava 88:80. Výrazně tomu pomohl hned úvod, ve kterém si hostující SBŠ vzala duel pod kontrolu. V páté minutě vedla 11:2 a v závěru první čtvrtiny vedla dvouciferným rozdílem. V následujícím průběhu bylo skóre relativně vyrovnané. Vedení Ostravy zůstávalo, ale zároveň oscilovalo z až patnáctibodového trháku k rozdílu čtyř bodů. Ten svítil na tabuli patnáct minut před koncem, než Ostrava předvedla další ze svých náporů a uzavřela čtvrtinu sérií 12:2. V poslední čtvrtině si už hostující hráčky celkem bez problémů vedení kontrolovaly a došly si pro cennou pátou výhru v sezóně.

Pomohlo jim k tomu pouze jedenáct ztrát, celkem 48 doskočených míčů a převaha na trestných hodech, Slovance nepomohlo naopak deset trefených trojek. Slovanka měla nejlepší střelkyni v Andree Ondrouškové, která nasázela 23 bodů, patnáct dodala druhá nejlepší střelkyně ligy Eliška Hálová. Gabriela Mervínská skončila duel s 9 body a 12 doskoky. Všechny ale překonala India Pagan, která dovedla Ostravu k výhře 29 body a 10 doskoky, sedmnáct bodů dodala Adéla Smutná.

Až v nervózních posledních sekundách uhlídal Hradec Králové důležitou výhru 58:56 nad Trutnovem a zatlačil na Chomutov v souboji o konečné páté místo a poslední vstupenku do vyšší nadstavbové skupiny. Tu rozhodne zítřejší duel Levhartic na Slavii, kde pokud Chomutov vyhraje, skončí pátý, prohra ho odsouvá na šesté místo.

Lvice v duelu s Karou ani jednou neprohrávaly, přesto byl duel daleko od jednoznačného. Domácí celek zvládl dobře závěr první čtvrtiny, který jim vynesl první dvouciferné vedení na startu druhého období. V této fázi domácí tým utkání relativně dominoval a udržoval si celkem v poklidu vedení, které se vystoupalo osmnáct minut před koncem až na patnáct bodů rozdílu. Ještě dvě minuty před koncem to bylo po koši domácí opory Pamely Effangové o deset bodů a vypadalo to na klidný závěr, ale Trutnov závěr zápasu vyhrál 10:2 a nebýt dvou minutých šestek, mohlo být pro Hradec ještě hůř. Klíčové trestné hody naopak trefila třináct sekund před koncem Effangová a domácí hráčky si už výhru zvládly uhlídat.

Trutnov v utkání i přes výrazně slabší úspěšnost střelby udržela vysoká kadence šestek i lepší doskakování. Střelkyní duelu navíc byla s osmnácti body a 13 doskoky Devon Brookshire, šestnácti body kontrovalo duo Effangová, Kateřina Zeithammerová.