Euroligový šlágr těsně pro Jekatěrinburg

Vítěznou sérii basketbalistek USK v Eurolize ukončil ve čtvrtém kole favorizovaný ruský Jekatěrinburg. Pětinásobné šampionky a obhájkyně titulu v zápase neporažených celků skupiny A v pražské hale Královka vyhrály 74:67 a pojistily si vedení v tabulce.

Pražanky zaspaly vstup do zápasu a rychle prohrávaly 2:8, ale poté osmibodovou sérií skóre otočily a držely s favoritkami krok. Ve druhé čtvrtině znovu ruský tým krátce odskočil, závěrečný nápor v čele s košem Kateřiny Elhotové těsně před klaksonem udržel USK ve hře. Velmi podobný průběh měla i třetí čtvrtina, kdy Pražanky musely dotahovat až devítibodový náskok soupeřek. Znovu to ale zvládly skvěle a Elhotová dalším košem s klaksonem, tentokrát trojkou, přiblížila USK na rozdíle jediného bodu. Stejný obrázek měla i poslední čtvrtina, v ní ale Jekatěrinburg zvládl náskok déle udržet a pohlídal si ho až do úplného konce. Hlavním rozdílem zápasu byly vysoké pivotky ruského týmu, na které nenašly domácí hráčky odpověď. Navíc Jekatěrinburg protočil v zápase devět hráček a USK jen sedm, takže mohly chybět i trochu síly. Hvězdou zápasu byla právě pivotka hostujícího týmu Brittney Griner, která dala 25 bodů, Emma Meesseman přidala 16 bodů a 10 doskoků. USK nestačilo patnáct bodů od dvojice Elhotová – Alyssa Thomas, která přidala také 17 doskoků Pražanky tak nenavázaly na minulou sezonu, kdy v základní skupině doma nad Jekatěrinburgem zvítězily 82:73 a ruskému soupeři připravily jedinou porážku v soutěži.

Natália Hejková (trenérka USK Praha): „Hrály jsme na hraně toho, co momentálně můžeme, ale jestli chceme Jekatěrinburg porazit, tak musíme hrát nad tou hranou. Ale ukázaly jsme, že forma, se kterou jsme vstoupily do Euroligy, není špatná. Klobouk dolů před tím, jak jsme dnes vzdorovaly. Potřebovaly jsme víc klidu při zakončení, hlavně ve druhé půli jsme nedávaly jasné šance a proti týmu, jako je Jekatěrinburg, je musíme dávat.“

Kateřina Elhotová (hráčka USK Praha): "Celkově dnes byla naše obrana dobrá, ale když dostaly míč na Grinerovou, tak ona to tam z toho svého jeřábu dávala. Když se k tomu přidaly Meessemanová a Vadějevová, plus střely ze střední vzdálenosti, tak jsme to měly těžké. Jsem ráda, že jsme hrály na takový počet bodů. Sice jsme daly málo bodů, ale dokázaly jsme je skvěle ubránit."