Drtivý atak USK, prodloužení v Brandýse

Dvěma duely pokračoval v sobotu program prvního kola nadstavby Chance ŽBL. Ve skupině A1 si suverénní USK poradil se Slavií, v A2 vybojovala až v nastavené pětiminutovce cennou výhru na palubovce Brandýsa Slovanka.

Pro hladkou výhru před důležitým euroligovým čtvrtfinále si dojely basketbalistky ZVVZ USK Praha v městském derby do arény Rokytka, kde zdolaly Slavii 105:44.

Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové zřejmě nechtěly plýtvat před klíčovým duelem sezóny příliš energie, a tak si vystačily s dvěma prakticky dokonalými čtvrtinami, které rozhodly o celkovém vítězství. Slavia sice ani jednou nevedla, ale v první čtvrtině se střelecky držela s favorizovaným soupeřem a na konci první čtvrtiny ztrácela jen pět bodů. Druhá čtvrtina byla ale jasně ve znamení hostujících hráček, které zabraly na obou koncích palubovky a Slavii rozdrtily 33:5. Na první body ve druhé čtvrtiny čekaly domácí hráčky téměř šest minut, krátce po koši Alžběty Seifrtové dala trojku Natalie Lukačková a to bylo vše. Slavia se po přestávce výrazně zlepšila a proti polevujícímu USK dokonce vyhrála třetí čtvrtinu 19:16, ale v poslední čtvrtině se převaha USK projevila naplno a hostující hráčky jí vyhrály drtivě 31:0.

Slavia měla jen dvě dvouciferné střelkyně – na deset bodů se dostala Kateřina Suchanová a Štepánka Ježková. Alena Hanušová jako nejlepší ligová střelkyně zůstala za patnáct minut na sedmi bodech a sedmi doskocích. Naopak v dresu USK se do dvouciferných čísel dostalo hned šest hráček, sedmnáct bodů dala francouzská reprezentantka Valériane Ayayi, Veronika Voráčková atakovala triple-double s 11 body, 13 doskoky a 7 asistencemi. Slavia zaznamenala 24 ztrát a nechala se přeskákat od USK 50:25.

Obrovského dramatu se dočkali diváci v brandýském Sportcentru, kde hostující Slovanka urvala až v posledních sekundách prodloužení výhru 88:85 a vybojovala teprve čtvrtou výhru v ročníku.

Brandýs měl přitom navrch od prvních minut a vedl téměř 39 minut v kuse, jenže v závěru základní hrací doby byla blíže k výhře Slovanka. Brandýs musela spasit až trojka Šťovíčkové v poslední sekundě. Předtím Brandýs vedl až o sedm bodů, a ještě devět minut před koncem o pět. V závěrečných minutách základní hrací doby to byl ale hodně kouskovaný basketbal plný faulů a chyb na obou stranách. Po koši domácí Pitrové necelé čtyři minuty před koncem si dal Brandýs bodovou pauzu až do poslední sekundy. Už to vypadalo na výhru Slovanky, když Andrea Ondroušková proměnila osm sekund před koncem obě šestky, ale Martina Šťovíčková v poslední sekundě proměnila šťastnou střelu po útočném doskoku a zajistila prodloužení.

V nastaveném čase měla znovu o něco více ze hry Slovanka, než minutu a půl před koncem Šťovíčková další trojkou srovnala a přiblížila se k roli hrdinky zápasu. Na šestky Elišky Hálové pak zareagovala z poloprotiútoku Kwanza Murray a do poslední minuty se šlo znovu za vyrovnaného stavu. Pak se ale pod koš probojovala Ondroušková, proměnila jednu šestku a druhou si po zmatcích pod košem sama doskočila. Dostala míč na Hálovou a ta pomohla odskočit na rozdíl tří bodů. Poslední šanci na vyrovnaní si vzala domácí Irena Vrančič, ale po oddechovém čase úspěšná nebyla a Slovanka mohla slavit.

Slovance pomohlo k výhře 38 střílených šestek (14 zahozených), což pomohlo dotáhnout ztrátu 47:63 na doskoku. Hrdinkou zápasu byla hostující Eliška Hálová, která za 41 minut na hřišti dala 29 bodů a připsala si i jedenáct doskoků. Devatenáct bodů dodaly za Slovanku jak Ondroušková, tak i Sára Lišková. Pět dvouciferných střelkyň Brandýsa vedla Kwanza Murray s 20 body, Leeza Burdgess si připsala k 11 bodům i 24 doskočených míčů.