Dominance domácích, dvojí derby Prahy s Brnem

Čtyřmi zápasy pokračovalo šestnácté kolo RENOMIA ŽBL a ve všech případech se radoval domácí tým. Došlo i na dvě derby Brna s Prahou, z nichž se každá z metropolí radovala v jednom případě.

TV duel pro Slovanku

Kamery štábu RENOMIA ŽBL zavítaly poprvé v této sezóně do Mladé Boleslavi, aby sledovaly tamní Slovanku při výhře nad strakonickým U19 Chance 80:60. Domácí tým bojuje o postupovou pozici pro play off a proti poslednímu celku tabulky naplňoval svou roli hned od začátku zápasu. Po třech minutách byl stav 11:2 pro domácí, o minutu později z toho bylo po trojce Ondrouškové poprvé o deset a po první čtvrtině už to bylo o patnáct. Strakonice pak zvládly solidně prostřední dvě čtvrtiny, i zlepšený výkon jim ale přinesl jen udržení stejného rozdílu ve skóre. V poslední čtvrtině pak Slovanka znovu přitlačila a utekla na konečný rozdíl.

Výhru domácím pomohla vystřílet skvělým výkonem Petra Malíková, která zapsala kromě 21 bodů i po sedmi doskocích a asistencích, třináct bodů přidala Andrea Ondroušková. Poražené vedla Anna Rosecká s 16 body a Karolína Fadrhonsová s 15.

První s druhým bez problémů

Hladký duel prvního s druhým týmem tabulky proběhl podle očekávání na pražské Královce, kde USK zdolalo KP Brno 95:52. Pražanky si nechtěly s nepříjemným soupeřem dělat potíže a od třetí minuty, kdy prohrávaly po trojce Michaely Staré 6:7, převzaly kontrolu nad zápasem. Do konce čtvrtiny dovolily Brňankám dát už jen jeden koš a získaly si sedmnáctibodové vedení. Ve zbytku zápasu dokázaly Královopolanky kontrovat ale i tak náskok USK rostl až na 44 bodů.

Střelkyní zápasu byla Brionna Jones s 23 body v dresu USK, sekundovala jí Alyssa Thomas přidala jen o bod méně. KP nemělo ani jednu dvoucifernou střelkyni, Chatilla Van Grinsven ale dala 9 bodů, Sarah Beránková a Michaela Stará dodaly po 8 bodech.

Šlágr kola pro Žabiny

Šestnácté kolo nabídlo hned dva souboje Prahy s Brnem, ve druhém souboji se ale radovalo Brno. Žabiny dokázaly zdolat na domácí palubovce Slavii hladce 81:63. Brňanky v prvním vzájemném zápase na Slavii prohrály, i když vedly až o 20 bodů. Navíc šlo o souboj o čtvrté místo v tabulce. Tentokrát ale Pražanky neměly na aktuální šampionky Českého poháru vůbec neměly a ani jednou nevedly. Ve třetí čtvrtině vedly Žabiny až o 22 bodů, pak se Slavii malým náporem podařilo dostat na 10 bodů rozdílu, dál to ale nešlo a Brňanky dokráčely ke klidné výhře.

Vítězky vedla znovu velmi dobře střílející Petra Záplatová s 20 body, osmnáct bodů přidala Michaela Vondráčková, Justina Matuzonyté doskočila 14 míčů. Slávistky nedokázaly dostatečně pomoct Petře Bakajsové, která zářila 28 body a 11 doskoky. Kamila Hošková přidala 9 bodů, ale zaznamenala 10 ztrát. Pražanky nedokázaly držet nervy na uzdě a znovu dostaly několik technických chyb.

Důležitá bitva o play off pro Ostravu

Velmi důležitou výhru v souboji o poslední postupové místo do play off získala Ostrava, která si na domácí palubovce i přes nepovedený start poradila s Trutnovem 83:73. Východočešky přitom do zápasu vstoupily skvěle a v první čtvrtině vedly až o jedenáct bodů. Druhá čtvrtina však byla ve znamení zlepšeného výkonu domácích, který přinesl vyrovnání skóre do poločasu. Trutnov se nevzdal, s nepříznivým vývojem bojoval, a ještě v polovině třetí čtvrtiny držel těsný náskok, závěr duelu ale patřil Ostravě, která definitivně zlomila odpor soupeře a získala cennou výhru.

Ostravu vedla cizinecká legie, když Sara Dickey nasázela 30 bodů, Nevena Markovič přidala ke 20 bodům i 12 doskoků a Ivana Grbič nastřílela 19 bodů. Poražené držela Anna Rylichová s 16 body, na čtrnácti se shodly Kateřina Kozumplíková a Tereza Králová.

Utrápená druhá čtvrtina Levhartic

Jasnou výhrou favorita skončila předehrávka šestnáctého kola RENOMIA ŽBL mezi Hradcem Králové a Chomutovem. Domácí Lvice totiž hladce ovládly druhou čtvrtinu a dokráčely k výhře 91:45. Levhartice přitom skvěle začaly a v první čtvrtině si vybojovaly až osmibodový náskok. Vedení 17:9 ale neudržely a po první čtvrtině už nejtěsnějším rozdílem prohrávaly. To dalo jasný návod i do zbytku zápasu, když se ve druhé čtvrtině Levhartice zmohly na pouhé dva koše z pole a celkem čtyři body, prohrály čtvrtinu propastným rozdílem 4:26 a o vítězkách zápasu bylo prakticky rozhodnuto. Lvice pak navíc nepolevily, přehrály své soupeřky jasně i po přestávce a došly si pro pohodlné vítězství.

K tomu nejvíce pomohla výbornou střelbou Andrea Klaudová, která nasázela 23 bodů na pouhých dvanáct pokusů z pole, dvacet bodů přidala Pamela Effangová a dvanáct Karolína Šotolová. Levhartice vedly zkušená Tereza Vorlová se 17 body a Monika Satoranská se 13. Žádná jejich spoluhráčka se ale nedostala přes pět nastřílených bodů.