Brněnští favorité nadělovali

Kompletním druhým kolem nadstavby pokračovala ve středu do play off spěchající Chance ŽBL. Ve vyšší nadstavbové skupině se dařilo brněnským favoritům, v nižší A2 zase slavila SBŠ Ostrava a Trutnov.

Bleskový vstup do utkání zajistil cennou výhru Ostravě, která si doma poradila s Brandýsem hladce 88:57. SBŠ ani jednou neprohrávala, během dvou minut odskočila do vedení 7:0, po pěti minutách vedla poprvé dvouciferným rozdílem a na to domácí hráčky navršily dalších dvanáct bodů v řadě, v tu chvíli vypadalo skóre 25:3 hodně děsivě. Výrazné zlepšení nepřišlo ze strany Brandýsa ani nadále, když se ve druhé čtvrtině znovu zmohl jen na devět bodů a vedení Ostravy dál utěšeně narůstalo. Kralovala hlavně Američanka India Pagan, která stihla za poločas patnáct bodů a pět doskoků. Vysoký náskok dal Ostravě možnost lehce polevit ve druhém poločase, kdy zvládl Brandýs lehce korigovat ztrátu zejména v závěru, kdy až dvaačtyřicetibodový rozdíl stáhly jedenáctibodovou sérií.

Brandýs porazilo 22 ztracených míčů, Ostrava navíc své soupeře přeskákala 52:39. Na pozici nejlepší střelkyně se vypracovala domácí Adéla Smutná, která zvládla devatenáct bodů, pouhé tři body za druhou půli zřejmě nevadily Indii Pagan, která skončila na osmnácti. Irena Vrančič a Khiana Johnson byly nejlepšími střelkyněmi Brandýsa se 16 body.

Se snahou napravit ztracený náskok z brněnského derby šly do duelu s pražskou Slavií basketbalistky KP TANY, tentokrát s výhodou domácího prostředí. Brňanky znovu odstartovaly utkání vysokým počtem střel za tři body, ale na rozdíl od Rosničky jim tolik pokusů nepadlo. I tak z toho ale bylo brzké těsné vedení, které pomohla vybojovat sedmi body za první čtvrtinu Anežka Kopecká. Po relativně vyrovnané první čtvrtině přišla ze strany brněnského celku drtivá druhá desetiminutovka, domácí ji ovládly 21:10 a jejich náskok krátce vystoupal až k patnácti bodům. Nastavený výkon Brna pokračoval i po přestávce, kdy KP TANY dál tlačilo a navyšovalo vedení až ke čtyřiatřicetibodovému rozdílu. Slávistky trápilo devatenáct ztrát, které nedokázaly vykompenzovat ani osmi trefenými trojkami (KP TANY trefilo deset) a domácí navíc Pražanky výrazně přeskákaly 55:29.

K celkové výhře 87:58 přispěla patnácti body Anežka Kopecká, čtrnáct bodů dala Karolína Šotolová a na 9 bodů se 14 doskoky se dostala Kateřina Galíčková. Slavii vedla se 16 body Kateřina Rokošová, patnáct dodala zkušená Alena Hanušová.

Silný první poločas stačil brněnským Žabinám k výhře 72:40 na palubovce Hradce Králové. Právě Východočešky byly jediným celkem v letošní sezóně, který mimo USK v lize Žabiny porazil právě doma zejména kvůli široké marodce, se kterou přijely Žabiny do haly na Eliščině nábřeží i tentokrát. Jenže v rámci nadstavby si Žabiny daly daleko větší pozor, na soupeřky nastoupily a od čtvrté minuty neprohrávaly. V osmé minutě Nikola Dudášová posílala Žabiny do vedení o deset bodů 18:8, ve druhé čtvrtině se naplno rozjel hostující útok a vedení rostlo. Obrovský nápor přišel zejména v závěru prvního poločasu, kdy se rozdíl posunul ke třiceti bodům a nebylo o co hrát.

V rozhárané třetí čtvrtině padlo jen pět košů na obou stranách dohromady, ale skóre 8:8 sice asi nebylo pro Žabiny ideální, na druhou stranu nepřišly ani o bod ze svého poklidného náskoku. Pak se útoky znovu částečně rozjely a Brňanky si pohlídaly koncovku.

Další skvělý výkon si na tento zápas schovala americká pivotka v dresu Žabin Elissa Cunane, která zapsala double-double za 19 bodů a 14 doskoků, jedenáct bodů se třinácti doskoky měla ve statistikách Natálie Stoupalová. Jedinou dvoucifernou střelkyní Hradce byla se třinácti body Pamela Effangová.

V posledním duelu dne přehrál Trutnov na domácí palubovce Slovanku 67:60. Nejvyrovnanější a nejzajímavější zápas středečního programu nabídl hned několik zvratů. První koš zápasu dala Slovanka, aby pak většinu první čtvrtiny byl napřed domácí Trutnov, jenže v závěru šla do vedení zpátky Slovanka. Druhá čtvrtina bylo v podobném duchu, kdy úvodní náskok Pražanek otočil domácí Trutnov do svého mírného vedení, ale do přestávky byla zpět ve vedení Slovanka. Ta pak ve třetí čtvrtině krátce dominovala zápasu a po trojce Hrymaliuk vedla čtrnáct minut před koncem o deset bodů, Trutnov ale okamžitě odpověděl dvanácti body v řadě a zadělal na drama. K němu ale úplně nedošlo, protože domácí KARA otevřela poslední čtvrtinu sérií 15:1 a duel vlastně rozhodla ve svůj prospěch. Čekání Slovanky na koš z pole v poslední čtvrtině protrhla až téměř po sedmi minutách Tereza Zítková trojkou, ale na zvrat už bylo pozdě. Přesto se hostům podařilo dotáhnout na rozdíl pěti bodů, definitivní tečku za zápasem udělala půl minuty před koncem domácí Američanka Devon Brookshire.

Právě Brookshire byla díky poslednímu koši nejlepší střelkyní zápasu, dostala se jím na 17 bodů, navíc přidala i devět doskoků. Třináct bodů přihodila její spoluhráčka Michaela Gaislerová. Na druhé straně zaznamenala patnáct bodů Eliška Hálová, Hrymaliuk zaznamenala o dva body méně.