KP Brno

#13
10.0

KP útočilo z perimetru

Mají za sebou náročnou sérii fyzicky i psychicky. Brněnské derby dotáhly až do rozhodujícího pátého souboje, který před svým publikem nezvládly. I tak ale dokázaly hráčky KP Brno dnes do série o třetí místo vstoupit vítězně.

Právě fyzická a psychická kondice mohla hrát v zápase roli. Zatímco domácí mají za sebou turbulentní poslední dny, od Lvic se v sérii se ZVVZ USK Praha prakticky nic nečekalo. Hladká prohra 0:3 na nich nemusela zanechat velkou stopu. Navíc měly dost času na regeneraci. Jenže na druhou stranu jim možná chyběla rozehranost.

Ze začátku sice hradecké basketbalistky mírně vedly, ale pak přišla domácí smršť a také jejich nejvyšší vedení v zápase o 13 bodů. Lvice se dokázaly trochu vzpamatovat a do poločasu snížit na přijatelný rozdíl, ale druhý se hrála hodně defenzivní partie. V půli třetí čtvrtiny bylo sice vyrovnáno, ale hradeckým basketbalistkám zoufale chyběly body obou nejlepších poločasových střelkyň – Minarovičová za druhou půli přidala dva body, Klaudová vyšla naprázdno.

To KP Brno hrozilo z perimetru. K pěti trojkám z prvního poločasu přidalo po změně stran další čtyři. Domácí hráčky si navíc počínaly nad míru čistě v obranných zákrocích. Za celý zápas si připsaly pouze 11 osobních chyb a poslaly soupeřky na čáru trestných hodů pouze ke čtyřem pokusům. Vůbec jim tak nemuselo vadit, že Livce byly stoprocentní. Ani to, že přehrály domácí tým 40:20 z podkošového prostoru.

Brno totiž mělo ve svém středu reprezentační rozehrávačku Lenku Bartákovou. Ta dnes plnila na jedničku úkoly na obou stranách hřiště. Nejen že byla se 13 body nejlepší střelkyní vítězů, ale zaznamenala i double double za 10 doskoků. Navíc zaznamenala hned pět asistencí.

Ani tak to ale KP Brno nemělo jednoduché. Když Marečková trojkou snižovala na rozdíl dvou bodů, zbývalo do konce něco málo přes dvě minuty. Oba týmy pak předvedly několik ztrát a nepřesných pokusů, až domácí trojkou uklidnila Stará a první bod do série potvrdila z trestných hodů Oroszová. V pátek se tak série přesouvá na východ Čech za brněnského vedení 1:0.

Martin Pospíšil, KP Brno: "Máme velkou radost z vítězství, byl to pro nás mentálně těžký zápas, navíc jsme měli málo času na regeneraci po prohraném pátém semifinále s Źabinami. Nebyl to z naší strany nejlepší výkon, uspěli jsme větší vůli. Uděláme všechno proto, abychom získali bronz i přes větší rotaci soupeře."

Romana Ptáčková, Sokol Nilfisk Hradec Králové: "Připadalo mně, že z naší strany nešlo ani o utkání o bronz. Začaly jsme zbytečně v lehkém tempu. Nakoply jsem tak soupeře, zápas jsme si prohrály sami svým výkonem."

17:00

Ani pro jednoho z účastníků „bronzové“ série v Ženské basketbalové lize to nebyla právě ideální sezona. Sokol Nilfisk Hradec Králové z ní zatím vytěžil víc než KP Brno, ten hlavní hon však začíná až teď. Hraje se na tři výhry.

KP Brno - Sokol Nilfisk Hradec Králové
předchozí zápasy v sezoně: 74:78, 64:49, 63:68

Minulý ročník byl pro KP Brno perfektní, k historickému triumfu v Českém poháru přidaly Jihomoravanky ligové stříbro. V nové sezoně to taková paráda nebyla, kádr řídl vinou zdravotní kalamity. Došlo i ke změně trenéra, Davida Zdeňka vystřídal Martin Pospíšil. Z poháru si KP odneslo „jen“ stříbro. A z ligy?

Sokol Nilfisk Hradec Králové měl pomalejší vstup do sezony, ale rok 2019 už o moc lépe vyjít nemohl. Stříbro ze Středoevropské ligy, zlato z Českého poháru. A postup do ligového semifinále z pátého místa přes DSK Basketball Nymburk KV.

KP Brno bude sérii začínat doma, jenže to je snad jediná výhoda na jeho straně. Po semifinálovém vyřazení 2:3 na zápasy s Žabinami Brno musí v jeho řadách nutně panovat zklamání. A další boje přicházejí jen tři dny po pátém derby.

Zato Hradecké lvice mají za sebou tři zápasy proti ZVVZ USK Praha. Ve druhém - domácím - semifinále si porážkou 70:86 dokonce mohly zvednout sebevědomí.

Pro Východočešky, které mají nejzkušenější kádr napříč celou ŽBL, byl však klíčový odpočinek. Tahounky Andrea Klaudová, Kristýna Minarovičová, Klára Marečková či Petra Kulichová by měly být připraveny, Lvice budou v sérii o bronz postrádat rozehrávačku Michaelu Matuškovou, v první zápase je nejistý start Bělorusky Taciany Lichtarovičové.

Brňanky v posledních týdnech vede zkušené české trio Edita Šujanová, Michaela Stará a Lenka Bartáková - poslední dvě jmenované jsou přitom bývalými hradeckými oporami, po boku Klaudové s Marečkovou a pod trenérkou Romanou Ptáčkovou odehrály desítky a desítky zápasů.

Během semifinálové série se do klubu ligových kanonýrek s 3000 body posunula hradecká Andrea Klaudová (nyní 3007 bodů), brněnská Edita Šujanová by ji v případě dlouhé série a povedených výkonů mohla napodobit, nyní je na 2939 bodech. Blíž je však pro Šujanovou meta 100 bloků, zvládla jich 97.

Michaela Stará má na kontě 299 ligových trojek, další trefa z ní udělá 19. hráčku historie s třístovkou. Kristýna Minarovičová dosud v ŽBL zvládla 196 trojek.

První utkání se hraje v úterý 9. dubna od 17 hodin v Brně v hale ve Vodově ulici.
Druhé utkání se hraje v pátek 12. dubna od 17:30 v Hradci Králové v hale na Eliščině nábřeží.
Třetí utkání se hraje v úterý 16. dubna v Brně v hale ve Vodově ulici.
čtvrté utkání by se hrálo v pátek 19. dubna v Hradci Králové v hale na Eliščině nábřeží.
Páté utkání by se hrálo v úterý 23. dubna v Brně v hale ve Vodově ulici.