4.0
#24
8.0

Velký obrat a v Brně je srovnáno

Brňenské derby ve čtvrtfinále ŽBL je po dvou utkáních vyrovnané. Žabiny sice v prvním zápase zaskočily KP a ujaly se vedení v sérii, ale na domácí palubovce výhru nepotvrdily a KP po velkém obratu zvítězilo 74:53. První půle jako by potvrzovala závěry obou trenérů z prvního utkání a Žabiny byly na hřišti lepším týmem. Hned v první čtvrtině udržely soupeřky na pouhých osmi bodech a od stavu 4:4 postupně zvyšovaly náskok. Ten narostl po koši Švrdlíkové tři minuty před přestávkou až na čtrnáct bodů a s KP to vypadalo všelijak. Druhá půla ale byla úplně odlišná. Žabiny vypadaly nervózně, KP přitvrdilo obrano a zlepšilo se v útoku. Hpstujícím hráčkám se tak dařilo bod po bodu stahovat a do poslední části už se šlo za vyrovnaného stavu. Kdo však čekal napínavou koncovku, byl zklamán, protože KP dokonalo velký obrat, poslední čtvrtinu ovládlo 31:10 a v závěru si v pohodě hlídalo vítězství. K tomu nejvíce přispěly Gabriela Andělová s Editou Šujanovou, které nastřílely po 16 bodech. Eva Kopecká přidala 15 bodů a na dvanáct bodů se dostala Sonia Ursu. Nejlepší střelkyní Žabin byla se 17 body Whitney Baysová.

Viktor Pruša (trenér Žabiny Brno): „K dnešnímu zápasu stručně. My jsme za stavu 1:0 samozřejmě vrhli všechnu naši aktivitu a všechny naše síly do tohoto zápasu. Měli jsme velkou chuť se porvat o to, abychom stav série dostali na dvě vítězná utkání a dostali KP ještě pod větší tlak, než aktuálně byli. To se nám podařilo výborně, opět jsme měli dobrý vstup do utkání. Škoda, že dvouciferný náskok, který jsme měli, jsme nedokázali v plné výši udržet. V poločase jsme i přes to vedli dvouciferným náskokem, ale je potřeba si přiznat, že nás to stálo poměrně už hodně sil. Bylo to především o tom, jestli holky vydrží fyzicky. Je potřeba si uvědomit, že ta agresivita KP Brno z pohledu obrany je obrovská, a když k tomu připočteme, že hrajeme v rotaci 6-7 hráček, tak to je pro hráčky opravdu náročné. Třeba Křivánková už musí druhé utkání po sobě hrát z pozice vyššího křídla na pozici rozehrávačky 40 minut, tak to jsou strašně náročné věci, se kterými se musí náš tým vypořádávat. Na to bych navázal, že jsem na holky za oba zápasy velice pyšný. Bylo to skvělé derby dneska, série je 1:1, takže se pro nás nic neděje a pokud jsme byli schopni na půdě KP vyhrát, tak nevidím důvod, proč bychom tam nemohli vyhrát utkání číslo 3.“

David Zdeněk (trenér KP Brno): „Musím říct, že jsme především strašně rádi, že se nám podařilo dneska vyhrát. Myslím si, že během prvního poločasu by na nás nikdo už nevsadil. Žabiny pokračovaly ve skvělým výkonu s obrovským nadšením a entusiazmem. Hráli obrovsky srdcem a na nás prostě z toho prvního utkání padla deka, kterou jsme si přinesli do dnešního utkání. Věděli jsme, že musíme uspět, jinak už by ta série vypadala velmi špatně. V pooločase se holky skvěle zklidnily a řekli jsme si, že musíme hrát hop nebo trop, že musíme maximálně přitvrdit obranu. Zatím je ta série obrovsky tvrdá a je to o obranách a nám se ve druhém poločase podařilo to vystupňovat takovým způsobem, že jsme, si troufnu říct, trošku Žabiny hráčky utavili, protože ty hrály v podstatě v šestičlenné rotaci a to, si myslím, se dnes projevilo. Velké díky celému týmu, co do toho dal, jak se semknul a kolik našel v sobě energie, jak nejen fyzický, tak i mentální.“

Třetí utkání série se hraje v úterý 27. března znovu na palubovce KP.