38

20
17

Úvod i závěr pro Nymburk

Očekávaná vyrovnanost čtvrtfinále mezi čtvrtým a pátým celkem po základní části ŽBL měla vzít za své hned na začátku prvního utkání. Nymburský nástup byl opravdu impozantní a náskok 15 bodů po první desetiminutovce nečekaný. Jenže Slavia se vzpamatovala a začala velkou stíhací jízdu. Ta vyvrcholila ve třetí čtvrtině, kdy pražský celek ztrácel pouze tři body. Jenže začátek a závěr dnes patřil Nymburku. Ten poslední čtvrtinu vyhrál 28:11 a pohlídal si vítězství.

Zápas byl plný zajímavých individuálních výkonů. Nejužitečnější hráčka základní části ŽBL Krystal Vaughn potvrdila své postavení i v play-off a získala double-double díky 22 bodům a 10 doskokům. Na svou osobu navíc nasbírala 13 faulů soupeře. Jenže domácí měly ve svém středu hned dvě hráčky, kterým se povedlo něco podobného. Udodenko (13+12) i Bartáková posbíraly double-double. Česká rozehrávačka navíc přidala k 16 bodům a 10 doskokům i pět asistencí.

Martin Stavěl, BLK Slavia Praha: "Gratuluji soupeři k vítězství, zápas vyhráli domácí v prvních pěti minutách. I když jsme se dvakrát dostali zpátky do zápasu, což sice oceňuji, ale neměli jsme dost sil na to, abychom se dostali až do vyrovnání. Myslím, že minimum bylo tři body. Nejvíce se projevila naše užší rotace než u soupeře. Chyběly nám síly, které prostě soupeř má. I přesto, že se mu nějaké hráčky vyfaulovaly, má v zásobníku další a my už žádné neměli."

Daniel Kurucz, DSK Basketball Nymburk: "Byl to zápas dvou a dvou různých čtvrtin. První a čtvrtá byly jednoznačně naše a porazili jsme soupeře na hlavu. Druhou a třetí jsme zřejmě trošku podcenili, podcenili jsme výši našeho vedení a Slavia dokázala dotáhnout. Jsem velice rád, že jsme nepustili soupeře ani na vteřinu do vedení. Myslím, že jsme vyhráli zaslouženě naší obrovskou bojovností a nasazením, které se projevilo v tom, že jsme přeskákali soupeře o 15 doskoků, byť už ve třetí čtvrtině byla vyfaulována Saša Chomenčuk. Do dalšího zápasu nám to dává trochu více klidu, než bychom měli v případě prohry, ale série je otevřená a bude náročná až do posledního zápasu."

18:30

Duely mezi loni stříbrným DSK Basketball Nymburk a ambiciózní BLK Slavia Praha rovněž patří mezi ty řízné. Letos oba kluby bojovaly do posledního kola o druhou pozici v tabulce, nakonec byl Nymburk čtvrtý a Slavia pátá.

V předchozích dvou sezonách Středočešky vyhrály všech pět vzájemných měření a uspěly i v úvodním duelu sezony této (v Nymburku 77:66). Ale pak přišly chvíle Pražanek - nejprve v lize 93:79 a poté i v Českém poháru, po čtvrtfinále 73:71 zhatila Slavia nymburské naděje na obhajobu.

Poslední ligový duel poznamenala psychologická bitva, ve které si Slavia dopředu stěžovala na nečistou hru Kateřiny Křížové. Tyhle stesky už ale nebude potřeba opakovat, zkušená podkošová hráčka se chystá na úlohu maminky.

Její spoluhráčka Lenka Bartáková má na kontě 1490 ligových bodů a chybí jí 31 bodů od 100. místa Kateřiny Zohnové. Nymburská kapitánka Alena Huňková pak nastřílela už 347 trojek, do desítky jich potřebuje ještě deset, pak vyrovná Janu Stejskalovou.