Žabiny vykradly Miškovec, USK dál vítězí

Dvěma pohárovými zápasy pokračoval program českých týmů v Eurolize a EuroCupu. Oba čeští zástupci si připsaly důležité výhry, když Žabiny ve startu play off EuroCupu přehrály maďarský Miškovec, a USK v Eurolize zdeomoloval MBA Moskva.

Ostrostřelba Záplatové přinesla postupovou šanci

Výborně vstoupily do play off EuroCupu basketbalistky Žabin Brno, když zvítězily na palubovce maďarského DVTK Miškovec 61:57. Zářila hlavně třicetibodová střelkyně Petra Záplatová.

Brňanky vstoupily do úvodního duelu v play off bez bázně, výborně bránily a hned v úvodních minutách si získaly dvouciferný náskok. Střelecké trápení Maďarek ale netrvalo ani celou čtvrtinu, když svěřenkyně trenéra Viktora Pruši předvedly sérii chyb a po deseti minutách už vedly nejtěsnějším rozdílem 16:15. V dramatickém duelu se Žabinám dařilo bojovat s velkým množstvím faulů a držet si mírný náskok až do závěru třetí čtvrtiny, kdy domácí tým předvedl bodovou sérii a poprvé od samého úvodu šel do vedení. Skóre se převracelo až do závěru třetí čtvrtiny, kdy se dostaly do vedení naposledy Žabiny. Nebylo to ale nijak jednoduché vítězství, když náskok nebyl v závěru vyšší, než čtyřbodový a poslední koš duelu vstřelila čtyři minuty před koncem Záplatová. Pak už se ani jeden tým střelecky neprosadil, což vyhovuje Žabinám, které budou za týden doma hájit v odvetě čtyřbodový náskok.

K tomu tým dovedla zejména Záplatová, když na třicet bodů spotřebovala jen osmnáct střel a dala šest trojek, jen při povinnostech při vytváření akcí šestkrát ztratila míč. Jedinou další dvoucifernou střelkyní vítězek byla Bria Holmes s 15 body. Poražené držela se sedmnácti body Černohorka Milica Jovanovič.

Viktor Pruša (trenér Žabiny Brno): „Jsem velmi spokojen s tím, jak náš tým zvládl toto utkání v tak bouřlivém prostředí s tak kvalitním týmem vyhrát. Pořád ale zůstáváme nohama na zemi, je to jen poločas této série. Naše obrana jednoznačně rozhodla, s tím jsme do zápasu šli a holky splnily vše, co jsme si v přípravě řekli.“

Petra Záplatová (hráčka Žabiny Brno): „Byly jsme na zápas velmi dobře připraveny. Ubránily jsme jejich největší hvězdy, což bylo dílo celého týmu. Výhru jsme ubojovaly. Máme dobrý základ do odvety a doma to snad bude trošku lehčí.“

USK pokračuje v sérii

Další hladkou výhru, už pátou v řadě a sedmou celkově si v devátém kole Euroligy připsaly hráčky ZVVZ USK Praha, když doma zdolaly MBA Moskva 92:61. Popáté tak vyhrály alespoň o 24 bodů.

Pražanky si podobně jako v posledních zápasech jak v Eurolize, tak v domácí soutěži nedělaly potíže a soupeřky zaskočily hned v úvodní čtvrtině. Prvotní náskok sice ještě zvládly v domácí hale Královka téměř celý poztrácet, od závěru první desetiminutovky ale duelu kralovaly a drtivou druhou čtvrtinou si vypracovaly téměř třicetibodový náskok. V polevené třetí čtvrtině sice o pár bodů náskoku přišly, závěr byl ale znovu plně v režii USK, které tak navázalo na výhru nad stejným soupeřem ze října 79:54. Příští týden cestují Pražanky do Maďarska k souboji s KSC Székszard.

Zápasu kralovala s 25 body a 9 doskoky Brionna Jones, čtrnáct bodů přidala María Conde a Alyssa Thomas se dostala na 13 bodů, šest asistencí a sedm doskoků. MBA vedla s 18 body ruská reprezentantka Nina Glonti.