Žabiny ve finále, Slavia k pátému místu

Dvěma zápasy pokračovala ve čtvrtek RENOMIA ŽBL, která zná po dnešku prvního jistého finalistu, kterým jsou brněnské Žabiny. Navíc je blízko i obsazení pátého a šestého místa, o které bojují Levhartice Chomutov se Slavií Praha.

Žabiny bleskurychle do finále

Nejkratším možným způsobem prošly do finále RENOMIA ŽBL basketbalistky brněnských Žabin. Ty ve třetím semifinále doma přehrály Hradec Králové 84:57 a čekají na druhého finalistu, kterým se už zítra může stát v sérii s KP Brno hlavní favorit soutěže ZVVZ USK Praha.

Svěřenkyně trenéra Viktora Pruši daly i potřetí v této sérii a pošesté v této sezóně najevo, že s Hradcem letos neprohrají. Po vyrovnané bitvě s prodloužení v semifinále českého poháru z toho pak byly většinou jasnější výsledky, které vyvrcholily dnešním semifinále. Hradec dohání v posledních dnech zranění, a navíc jim teď chybí pivotky, které jsou proti podkošově silným Žabinám zásadní. Žabiny tak okamžitě převzaly iniciativu, ani jednou neprohrávaly a už po první čtvrtině měly dvouciferný náskok. Ten pak bez větších potíží udržovaly v prostřední fázi zápasu a v poslední čtvrtině znovu zaútočily a unavené soupeřky dorazily. Brňanky sice měly více ztracených míčů, ale zato lépe doskakovaly a měly daleko lepší úspěšnost střelby při agresivnější hře do koše s více trestnými hody.

Žabiny neměly ve svém středu dominantní bodovou hráčku, skórování si rozložily a nejlepší střelkyní zápasu byla s patnácti body hostující Kristýna Čuperková, na třinácti se zastavila Pamela Effangová. Druhou jmenovanou dorovnala nejlepší střelkyně Žabin Petra Záplatová, Brňanky se však opíraly hned o čtyři dvouciferně bodující hráčky.

Slavia blízko k top 5

Šanci na páté místo má po dnešku velkou pražská Slavia, která přehrála Chomutov na jeho palubovce 80:56 a do domácí odvety hrané v sobotu si nese čtyřiadvacetibodový náskok, tedy velkou šanci na celkové vítězství.

Slavia udělala jasný krok k hladké výhře hned v úvodní čtvrtině, kdy parádní kanonádou zaznamenaly Pražanky 29 bodů a utekly do třináctibodového náskoku. Když se pak i díky dobré obraně Slavie Chomutov zasekl v prostředních čtvrtinách na jedenácti bodech, bylo jasné, že úplný zvrat z toho nebude a Levhartice tak bojovaly hlavně o snížení rozdílu pod dvacet bodů. To se jim krátce na začátku posledního období povedlo, výkon však neudržely a Slavia tak má do odvety výbornou výchozí pozici.

K té pomohlo zejména efektivně střílející duo Eliška Mircová (4 trojky) a Petra Bakajsová, které obě daly po 20 bodech. Jasně tak překonaly nejlepší střelkyni Chomutova Kateřinu Bartoňovou se 13 body.