USK zasadil rozhodující úder a slaví titul

Další ligový titul si po dnešním večeru mohou přidat do sbírky basketbalistky ZVVZ USK Praha. Suverén tuzemských ligových palubovek získal rekordní šestnáctý titul z toho dvanáctý v řadě díky výhře nad Žabinami Brno výsledkem 74:51, čímž ukončily sérii poměrem 3:0. Šňůra Pražanek bez porážky se natáhla už na devět kompletních sezón a celkově 245 utkání. Nejužitečnější hráčkou finálové série byla zvolena slovinská rozehrávačka Teja Oblak.

Oslavy Pražanek byly nachystané v průběhu celého utkání, když před duelem převzala trenérka USK Natália Hejková státní vyznamenání za zásluhy o slovenský sport. Ceny se předávaly i o přestávce, a to litevské pivotce Žabin Monice Grigalauskyté, která za nejlepší průměr doskoků v přepočtu na 40 minut hry obdržela cenu titulárního partnera soutěže, společnosti RENOMIA. Mezitím se ale hrál samozřejmě i basketbal a Brňanky do utkání vlétly několika solidně zahranými útoky a s těsným náskokem. Proti vyrovnanému duelu byla ale reprezentační křídelnice Veronika Voráčková, která třemi trojkami za prvních pět minut donutila hostujícího trenéra Viktora Prušu k prvnímu oddechovému času. Oběma týmům scházely některé klíčové hráčky, když Pražankám chyběla po Maríi Conde i Tereza Vyoralová, Žabiny citelně postrádaly Natálii Stoupalovou. USK má přeci jen silnější lavičku a když se k tradičním americkým oporám Brionně Jones a Alysse Thomas přidala krátce před koncem první čtvrtiny čtvrtou trojkou Voráčková a první desetiminutovku uzavřela trojkou z poloviny hřiště Slovinka Teja Oblak, svítil na tabuli stav 37:14.

Ve druhé čtvrtině lehce odešla domácím hráčkám prakticky dokonalá střelba z úvodu a Žabiny nalezly alespoň chvílemi pevnou půdu pod nohama, když pěkné momenty předvedla třeba Lenka Šoukalová. Třetí čtvrtina byla podobně jako v úvodním duelu série v Praze lepším hracím obdobím ze strany Žabin, které dokázaly proti rotující sestavě USK držet krok a náskok se držel na třicetibodovém rozdílu. V závěru se pak lavičky dostaly kompletně na hřiště, zahrála si tak za hosty Anežka Kopecká se Sarah Beránkovou nebo domácí Marie Žílová s Annou Merhautovou. V improvizovaných sestavách dokázaly Žabiny poslední čtvrtinu vyhrát a ztratit duel nejnižším rozdílem v sérii.

Nejlepší střelkyní posledního duelu ligového ročníku byla loňská MVP finále Brionna Jones s 24 body, sedmnáct bodů nastřílela i díky pěti úspěšným trojkám Veronika Voráčková. Žabiny spoléhaly na dvanáct bodů Moniky Grigalauskyté, na jedenáct se dokázala probojovat Eliška Hamzová.

Natália Hejková (trenérka ZVVZ USK Praha): „Moc práce nebylo, protože v první čtvrtině jsme rozhodly zápas a dá se říct, že zbytek zápasu už nebyl z naší strany tak dobrý. Ještě první půle byla dobrá, ale ten druhý už bylo o čekání na konec. Bylo tam hodně chyb, ale první poločas byl dobrý basket z obou stran. Kdybychom nevyhrály, tak by to bylo velké překvapení. První dva zápasy jsme vyhrály výrazným rozdílem, takže se hladký konec čekal. První část sezóny byla z naší strany velmi dobrá, pak se nám to trochu zadrhlo. Největší zklamání jsme prožily v Istanbulu na Final4 Euroligy, kde jsme tajně doufaly v lepší umístění než čtvrté místo. Na to je ale potřeba i trochu štěstí, a to jsme letos absolutně neměly hlavně kvůli zraněním.“

Viktor Pruša (trenér Žabiny Brno): „Jsem moc pyšný, protože stříbro bylo jeden z vrcholů sezóny, který jsme si řekli a prohrát v lize za celou sezónu jen s USK není žádná ostuda a hráčkám to přeji. Ukázaly, že když se tvrdě pracuje, na konci je odměna. Pocity jsou hořkosladké, protože do série jsme šly s tím, že bychom mohly USK trochu více potrápit, ale to se bohužel nestalo. Dokud bude mít USK na hřišti duo Jones-Thomas, tak jsou nejen v naší lize, ale i v Evropě velmi těžko k poražení a já jsem rád alespoň za dnešní zápas, kdy se nám rozvázaly ruce. V útoku a ukázaly jsme se v lepším světle než první dva zápasy. Budeme pořád dělat stejnou práci, kterou jsme začali před šesti lety a chceme pracovat koncepčně a tvrdě.“