Tvrdá porážka USK

Nejtěžší porážku v této sezóně utrpěly basketbalistky ZVVZ USK Praha v prvním duelu domácí bubliny Euroligy. Pražanky nestačily na turecké Fenerbahce Istanbul 70:99 a postup do play off se jim mírně vzdálil. O zachování naděje budou bojovat ve čtvrtek proti francouzskému Lyonu.

Pražanky šly do domácí bubliny v pozměněné sestavě, když nenastoupila zraněná Američanka Alyssa Thomas, kterou na poslední chvíli nahradila Američanka Candice Dupree a Španělka María Conde. Ještě větší posilu si ale od minule připsal turecký celek, který doplnila Ukrajinka Alina Jagupova. A síla Fenerbahce se projevila hned v úvodu. USK se držel do stavu 10:11, než se rozjela ofenzivní mašina soupeře a zasypala osmadvaceti body v první čtvrtině. Turecký výběr působil sebevědomě a v útoku i obraně silověji, Pražanky tak dostávaly trochu ochutnat vlastní medicíny, kterou trápí celky v domácí ligové soutěži. V poločase rozdíl přesahoval třicetibodovou hranici a bylo prakticky rozhodnuto. Pražanky se sice zlepšily a dokázaly třetí i čtvrtou čtvrtinu vyhrát, z části to ale bylo způsobeno polevením ze strany Fenerbahce.

Nejlepší střelkyní duelu byla s 26 body Kayla McBride, která trápila USK i v prvním zápase, Jagupova přidala 23 bodů a 9 doskoků, Italka Zandalasini doručila 20 bodů. Pražanky vedla Kateřina Elhotová s 19 body, třináct bodů přidala Brionna Jones. Candice Dupree při své premiéře zůstala na šesti bodech.

Natálie Hejková (trenérka ZVVZ USK Praha): „Z naší strany velmi nepovedený zápas, hrály jsme poprvé důležitý zápas od Istanbulu, kde tým postihl covid. Tři týdny jsme pak nemohly ani trénovat a pak jsme hrály jen velmi lehké zápasy v české lize, což jako příprava na Euroligu nestačí. Navíc tým dost postihlo zranění Thomas, protože přináší do hry rychlost, energii a sebevědomí. Začaly jsme velmi vlažně, ale musím říct, že jsem snad ještě neviděla, aby tým dal za poločas jedenáct trojek s úspěšností 78 %. Kromě toho, že jsme hrály špatně, tak jsme měly i smůlu. Jediným pozitivem zápasu bylo to, že jsme se nevzdaly a ve druhém poločase jsme ukázaly, že i my umíme hrát basketbal a nebýt chyb a šťastných trojek na konci, tak to nemuselo být ani o těch třicet bodů z první půlky.“

Kateřina Elhotová (kapitánka ZVVZ USK Praha): „Asi jsme do začátku nenastoupily nejvíc koncentrovaně, jak jsme mohly. Celý zápas nás provázelo to, že soupeř střílel velmi úspěšně trojky i v momentech, kdy šly do rychlého protiútoku, hráčka dostala do kouta míč a vystřelila trojku, na což já osobně nejsem zvyklá. Tím, že jsme měly tak dlouhý úsek bez euroligového zápasu, tak to bylo pro mě obtížné si zvyknout na to tempo. Jestli něco vyzdvihnout, tak dobrý vstup do druhého poločasu, ale každopádně už to bylo o třicet bodů, takže bylo asi jasné, že bude hrozně těžké se nějakým stylem do toho zápasu vrátit. Už jsme mohly jen trochu stahovat a Fenerbahce je natolik zkušený tým, že si to pohlídaly. Musíme si vzít ponaučení do dalších zápasů, hlavně do obrany a každopádně hrát agresivněji.“