Trutnovské drama pro Slavii, KP zvrat nestačil

Zajímavý podvečer pro diváky nejvyšší ženské soutěže basketbalistek přinesl čtyři zápasy sedmého kola. Ve dvou duelech se jasně radovaly hostující favorizované celky, další dva šlágry kola ale přinesly zajímavé drama s rozuzlením až v poslední čtvrtině.

Slávii zachránila Bartáková

Po delší době parádní drama nabídl fanouškům RENOMIA ŽBL zápas sedmého kola mezi Trutnovem a pražskou Slávií, který hostující Pražanky urvaly v koncovce 82:79. Slávistky do zápasu se silným soupeřem skvěle vstoupily a Kamila Hošková je v páté minutě posílala do vedení 13:2. Na to ale okamžitě Východočešky zareagovaly šňůrou 10:0 a krátce poté Kateřina Kozumplíková otočila skóre ve prospěch domácích. Ve druhé čtvrtině měly více ze hry svěřenkyně Michala Martiška a vedly až o šest bodů, závěrem poločasu ale sérií 12:4 otočily skóre ve svůj prospěch znovu Slávistky.

Když ale Pražankám hrubě nevyšla třetí čtvrtina, kupily ztráty a přestalo se dařit střelecky, podařilo se Trutnovu znovu otočit a už to vypadalo jasně. Sedmibodový rozdíl před poslední čtvrtinou hovořil jasně pro domácí hráčky. Slavia ale duel nezabalila, na téměř pět minut na úvod čtvrtiny zavřela svůj koš a Barbora Holubová najednou srovnávala na 65:65. Duel dospěl až do vyrovnané koncovky, ve které to nejprve vypadalo, že bude hrdinkou domácí Meg Wilson, která šestkou a poté i košem získala minutu před koncem pro Trutnov nejtěsnější vedení. Pak ale proklouzla pod koš hostující rozehrávačka Eliška Žílová a po chybě Trunova pak korunovala svůj parádní výkon hostující opora Lenka Bartáková trojkou o desku z devíti metrů v poslední sekundě útoku, kterou definitivně zlomila odpor soupeřek.

Nejlepší střelkyně zápasu se srovnaly na 21 bodech – domácí Wilson přidala 9 doskoků, hostující Bartáková deset asistencí. Za Trutnov se střelecky dařilo také devatenáctibodové Anetě Finkové, za hosty dala o bod méně Barbora Holubová.

Žabiny bleskově vlétly na Slovanku

Pro pohodovou výhru si do Benešova dojely brněnské Žabiny, které přehrály Slovanku 81:54. Favoritky s náporem dlouho neotálely, když daly prvních deset bodů zápasu a určily mu jasný ráz. Udržovaly své tradiční rychlé tempo hry a bez potíží navyšovaly náskok. I přes větší množství chyb na obou stranách byla převaha Žabin stále jednoznačná a projevovala se hlavně ve střelbě za dva body, ve které se Slovanka trápila. Vedení hostujících hráček bylo nakonec až pětatřicetibodové a Brňanky mohly i bez zkušené Michaely Vondráčkové v sestavě rozložit zátěž na deset hráček. To se projevilo i na bodovém rozložení, když se do dvouciferných čísel dostalo pět Brňanek v čele se čtrnáctibodovou Klárou Křivánkovou (navíc 13 doskoků a 6 asistencí) a třináctibodovým duem Galíčková – Hamzová. Střelkyní zápasu a zároveň jedinou dvoucifernou oporou domácích byla Monika Fučíková se 16 body.

Rozhodly brejky Chomutova

Relativně hladkou výhru slaví také Levhartice Chomutov, které zvítězily ve Strakonicích 82:51. Domácí hráčky ani jednou v zápase nevedly a při trojkovém trápení obou týmů (dohromady 4/32) a vysokém množství ztrát (48 v součtu) se rozhodovalo ve střelbě za dva body, ve které byly jasně lepší hráčky Chomutova. Ty po ztrátách soupeřek vyrážely do rychlých protiútoků a dokázaly je velmi slušně využívat (20 bodů z brejků). Díky součtu těchto faktorů šly Levhartice v polovině druhé čtvrtiny do dvouciferného vedení, brzy po přestávce pak náskok hostujících hráček přerostl dvacetibodovou hranici a Strakonice neměly na soupeřky odpověď. Střeleckou hvězdou zápasu byla s 20 body hostující Kateřina Rokošová, šestnáct bodů dodala Tereza Vorlová. Za domácí dala Julia Vydrová 12 bodů, po deseti přidaly Simona Růžková a Anna Rosecká.

Nápor KP na zvrat nestačil

Nepovedený podvečer prožily basketbalistky brněnského KP ve šlágru sedmého kola proti Hradci Králové. Východočešky na soupeřky vlétly od samého začátku a vybojovaly cennou výhru 81:63. Přestože byly Královopolanky domácím týmem, v úvodu zápasu působily malátně, unaveně a hostující Hradec naopak vypadal čerstvěji a po čtyřech minutách vedl 9:2. Brňanky se mírně zlepšily, závěr čtvrtiny už ale znovu patřil Hradci, který získal dvouciferný náskok. Podobný průběh měla i druhá čtvrtina, když Královopolanky bojovaly, Hradec však hrál účelněji a vedení Východočešek rostlo. Těsně před poločasem trestnými hody zvýšila exbrněnská Renáta Březinová už na dvacetibodový rozdíl. Stejný rozdíl ve skóre svítil na tabuli také patnáct minut před koncem a Východočešky náskok kontrolovaly, než přišla bodová smršť KP a sérií 12:0 se domácím hráčkám podařilo zápas zdramatizovat. Nápor svěřenkyň Dušana Medveckého vrcholil košem mladé Dominici Hynkové, která přiblížila v úvodu poslední čtvrtiny KP na rozdíl jediného koše. To však bylo z brněnské strany v této čtvrtině vše, Hradec pak znovu převzal otěže do svých rukou, celou čtvrtinu vyhrál 26:12 a nebýt závěrečných šesti bodů KP mohl být rozdíl ještě větší. Nejlepší střelkyně na obou stranách se srovnaly na 17 bodech, hostující Březinová i kvůli třem trojkám, domácí Kateřina Zohnová hlavně díky 11 trestným hodům. Za KP střílela také Emily Potter, která zvládla 16 bodů, Hradec se opíral o Kristýnu Čuperkovou.