Silný závěr nestačil, Lvice na úvod ME podlehly Rusku

Těsnou porážku 69:73 s Ruskem si na úvod evropského šampionátu ve francouzském Štrasburku připsaly české basketbalistky. Lvice dlouho držely šanci na výhru, ještě v poslední čtvrtině mocně stahovaly dvouciferný náskok soupeřek, ale závěru měly více štěstí Rusky. Turnaj pokračuje pro český tým v pátek 18. června od 20:45 proti domácí Francii.

Do základní pětky českého týmu se trochu překvapivě nevešla kapitánka Romana Hejdová, naopak v ní nastoupila s poraněným tříslem laborující Julia Reisingerová. Češky bohužel rychle ztrácely 2:8, když na úvodní úspěch Aleny Hanušové zareagovala osmi body hlavní hvězda Rusek Marija Vadějevová, pak se ale svěřenkyně Štefana Svitka probraly, a i díky dvěma trojkám Kateřiny Elhotové otočily skóre. Závěr čtvrtiny však patřil Marině Goldyrevové, která trojkou s klaksonem poslala Rusky do vedení.

Smolný závěr první čtvrtiny Lvice nepoložil a zlepšenou obranou si vybojovaly dobrý vstup do druhé čtvrtiny a dosud nejvyšší náskok v zápase. Trojkou se kromě Hanušové blýskla také náhradní rozehrávačka Gabriela Andělová a Češky z ničeho vedly 29:21. Rusky však nezpanikařily, hrály strojově pod koš na Vadějevovou nebo si pomohly přesnou trefou z dálky a český náskok rychle zlikvidovaly. Závěry čtvrtin obecně Češkám v tomto utkání nevycházely, třetí faul si udělala Renáta Březinová a Rusko vedlo 38:33.

Jeden z klíčových momentů zápasu pak přišel hned na začátku druhé půle, kdy Kateřina Elhotová zastavila pod košem Vadějevovou a rozhodčí zákrok vyhodnotili jako nesportovní chybu, navíc to byl Elhotové čtvrtý faul. Rusky tak rychle odskočily do dvouciferného vedení a kontrolovaly hru. Zlepšení ve hře přinesla v polovině čtvrtiny Hejdová, která jako správná kapitánka tým vyburcovala a ve spojení se zónovou obranou se Lvice dostaly zpět do hry.

V nervózní poslední čtvrtině Češky bojovaly s tvrdou hrou Rusek, která je jen těžkou pouštěla do volných střeleckých pozic. Ruský výběr naopak využíval dominanci v podkošovém území, kde přestřílely český tým 44:26. Po jednom z mnoha sporných zákroků v druhé půli dostala za protesty technickou chybu Elhotová, která tak v zápase skončila a kvůli kombinaci s nesportovním faulem nemohla zůstat ani na lavičce. Nepovedená chvilka, po které ztrácely až 13 bodů, Češky nakopla a začaly stahovat náskok soupeře. Rusky najednou nepůsobily ani zdaleka tak jistě, dopouštěly se chyb, míjely jasné střely a ztrácely nervy. Český nápor vrcholil v závěru, kdy se nejprve prosadila Tereza Vyoralová a půl minuty před koncem z nájezdu košem s faulem srovnala nejlepší česká hráčka v tomto zápase Alena Hanušová. Lvice pak dokázaly dotlačit Rusky k těžké střele, ale neúspěšnou trojku spoluhráčky si pod košem našla Glontiová a poslala svůj tým 15 sekund před koncem do vedení. Češky po time outu našly v rohu volnou Veroniku Voráčkovou, tak však úspěšná nebyla a Vadějevová pojistila výhru Ruska z čáry trestného hodu.

Alena Hanušová zvládla v utkání 24 bodů, Kateřina Elhotová stihla před předčasným koncem 15 bodů, na osmi bodech se shodly Vyoralová s Hejdovou. V dresu Ruska kralovala Vadějevová s 27 body a 16 doskoky, jedenáct bodů přidala Marina Goldyrevová.

Alena Hanušová (hráčka českého týmu): „Náš největší problém bylo obranné doskakování, ale i přesto jsem moc pyšná na svůj tým, protože bojovaly, hrály jako tým, a podporovaly se. Turnaj je ale pořád otevřený, musíme napravit chyby a pořád můžeme bojovat o postup.“

Štefan Svitek (trenér českého týmu): „Gratuluji Rusku k vítězství, ale neudělali jsme jim to jednoduché. Nevzdali jsme se, podařilo se nám stáhnout až třináctibodový náskok v poslední čtvrtině a až do koncovky jsme bojovali o výhru. Bohužel jsme dovolili Ruskám příliš útočných doskoků a ony to dokázaly potrestat. Tohle bylo rozhodující, protože ostatní čísla byla hodně vyrovnaná. Lépe jsme stříleli z pole, měli jsme o jednu ztrátu méně, ale pod vlastním košem jsme udělali několik chyb, což nás stálo výhru.“