Semifinále odstartovalo

Prvními vzájemnými zápasy ve středu odstartovaly semifinálové série RENOMIA ŽBL. V obou zápasech se dařilo výše nasazeným favoritům, a tedy domácím týmům, když první výhry získal podle očekávání USK Praha a také Hradc Králové. Sérii o 5.-8. místo lépe zvládl Chomutov.

Drtivá třetí čtvrtina Hradce

Parádním výkonem ve třetí čtvrtině si první výhru v semifinálové sérii zajistil Hradec Králové, když zdolal Žabiny 89:60 a nadále pokračuje v sérii, v jejíž rámci letos neprohrál v lize s jiným týmem než s USK.

Na sérii druhého s třetím se fanoušci RENOMIA ŽBL těší celou sezónu, jde totiž o to, kdo vyzve ve finále zřejmě favorizovaný USK a kdo půjde do bitvy „pouze“ o bronz pravděpodobně proti KP Brno. První poločas zápasu tomu odpovídal a bylo z toho krásné drama, kde si oba celky vyměňovaly těžké střely a střídaly se ve vedení.

V úplném úvodu měly navrch Žabiny. Svěřenkyně Viktora Pruši šly po dvou trojkách Michaely Vackové do rychlého trháku, domácí Sokol ale zvládl zareagovat, a hlavně díky Pamele Effangové otočil v šesté minutě skóre. Přestože měly Žabiny po většinu první čtvrtiny navrch, nejtěsnější náskok držely po deseti minutách domácí hráčky. Bitva pokračovala i dál, když ještě ve druhé čtvrtině několikrát Brňanky vedly o čtyři body, nedokázaly však ani přes dobrou obranu náskok navýšit a Hradec dokázal vždy včas kontrovat. Pro zápas zlomový byl závěr druhé čtvrtiny, když Eliška Hamzová přiblížila Žabiny dvě minuty před koncem na rozdíl dvou bodů, Lvice ale uzavřely poločas pěti body v řadě a utekly do nejvyššího náskoku v zápase.

Na to navíc Žabiny navázaly střeleckým trápením v úvodu třetí čtvrtiny, když další tři a půl minuty nezvládly ani bod a Hradec natáhl sérii na 13:0. Pak sice bleskově zareagovala trojkou Hamzová, ale ani to Hradec nezastavilo a další sedmibodovou minisérií natáhl vedení ke dvacetibodové hranici. Celkově se Brňanky zmohly ve třetí čtvrtině jen na dva koše z pole a celkem osm bodů. Ani tentokrát tolik neztrácely míč, což bývá jejich zvykem (tři ztráty ve třetí čtvrtině), ale nedařilo se jim střelecky a v poslední čtvrtině nebylo prakticky o co hrát. Oba celky tak mohly šetřit síly na sobotní odvetu na palubovce Žabin.

Při pohledu do statistik jasně září převaha Hradce na doskoku 54:31 a výrazně horší střelba Žabin za dva body (32% proti 51%), což s doskoky úzce souvisí. Bodovou hvězdou utkání byla domácí Effangová, která zvládla 19 bodů, na 16 bodů a 9 doskoků se dostala Klára Marečková, 13 bodů a 12 doskoků zaznamenala Klára Vojtíková. Do dvouciferných čísel se za Žabiny dostala jen desetibodová Hamzová.

Po slabším startu klidná výhra

První výhru v semifinále má na kontě i pražský USK, který zdolal KP Brno v sérii prvního se čtvrtým týmem 98:75.

Pro Pražanky to byl po delší době těžší zápas, v sérii s Trutnovem ve čtvrtfinále odehrály jen jeden velmi jasný zápas, zbytek duelů byl kontumován v jejich prospěch a před tím po konci základní části dlouho pauzovaly. Bylo to tak vidět na úvodu utkání, kdy hostující KP Brno na pražské Královce dokázalo kontrovat a v páté minutě vedlo 12:7. Po oddechovém čase trenérky Hejkové ale nastoupilo na hřiště nové USK, které sice ještě chvíli prohrávalo kvůli trojkám Kateřiny Zohnové, ale prví čtvrtinu už díky „buzzer beateru“ z trojky Kateřiy Elhotové vyhrálo.

Ještě v polovině druhé čtvrtiny bylo vedení USK jen tříbodové po koši Emily Potter, pak ale přeci jen zabrala domácí mašina a začala zápas posouvat očekávaným směrem. O přestávce byl náskok desetibodový, krátce poté ve třetí čtvrtině až sedmnáctibodový. Bojovné KP ještě kontrovalo zejména přesnou střelbou za tři body, na zvrat to ale nebylo a v závěru už Brňanky spíše šetřily síly na sobotní domácí duel, kde chtějí soupeřky co nejvíc potrápit. Díky tomu si zahrály v play off také tři extraligové dorostenky, mezi kterými si připsala první minutu mezi dospělými osmnáctiletá Tereza Rosůlková.

Parádní střelbou se v prvním semifinále blýskla Elhotová, která byla s 25 body nejlepší střelkyní duelu, naháněla jí spoluhráčka Brionna Jones s 24 body, po triple-double sahala María Conde s 20 body, 12 doskoky a 7 asistencemi. KP vedly devatenáctibodová Teniya Page a šestnáctibodová Kateřina Zohnová.

Jasná výhra přesto smutek

Málo vídaný pohárový systém se vrátil do RENOMIA ŽBL v rámci sérií o 5.-8. místo, kde se hraje na dvě utkání systémem doma venku na celkový součet výsledků. Do souboje o páté místo zřejmě proti Trutnovu postupuje Chomutov i přes porážku v Ostravě 63:75.

Levhartice si totiž do Ostravy přivezly sedmnáctibodový náskok z prvního zápasu, který Ostrava i přes veškerou snahu nedokázala smazat. Chomutov se totiž po většinu zápasu držel velmi dobře ve hře, a i přes tlak soupeřky nepouštěl do trháku. V poločase ještě Levhartice o bod vedly a dvouciferný náskok si získala Ostrava až v úplném závěru, kdy už bylo skoro jasné, že Chomutov ani bez kapitánky Michaely Krejzové o šanci na páté místo nepřijde.

Ostravu držela ve hře při snaze o zvrat série Stella Tarkovičová, která trefila šest trojek a celkem dala 28 bodů. Na 15 se dostala Tereza Motyčáková, pouze na 2 bodech a střelbě 0/6 zůstala domácí pivotka Nikolina Zubac. Levhartice táhla zkušená Kateřina Bartoňová se 17 body, sekundovala jí dvanáctibodová Tereza Vorlová.