Překvapení v Ostravě, Slavia tentokrát nestačila

Po pátečním odloženém zápase kvůli karanténě Trutnova se v sobotu odehrály čtyři zápasy osmého ligového kola. Došlo i na dva relativně překvapivé výsledky, když Ostrava doma přehrála Žabiny Brno a jejich městské rivalky KP si snadno dojely pro výhru do pražského Edenu.

Ostrava zaskočila Žabiny

Velké překvapení se v rámci osmého kola RENOMA ŽBL zrodilo v Ostravě, kde domácí SBŠ zaskočila brněnské Žabiny 77:66 a získala teprve třetí výhru v ročníku. Brňanky přitom do zápasu vstupovaly jako favoritky a v prvním poločase svou roli prakticky dokonale plnily. Velmi dobře střílely, fungoval jim přechod do protiútoku a v polovině druhé čtvrtiny vedly o 13 bodů. Závěr poločasu ale vyšel výborně Ostravě, které se sérií 18:6 dostala na dostřel jediného bodu. Žabiny se pak navíc protrápily třetí čtvrtinou, za kterou daly jen tři koše a celkem šest bodů a soupeřky jim utekly do dvouciferného náskoku. Ještě v úvodu poslední čtvrtiny se pokoušely Brňanky o zvrat, blíž, než na pět bodů se ale za celou poslední čtvrtinu nedostaly a Ostrava si v závěru pohlídala cennou výhru. Brňanky se za celý zápas nedokázaly srovnat s určeným metrem rozhodčích, o čemž svědčí technické chyby a také hned čtveřice vyfaulovaných hráček. Mezi nimi jsou i dvě nejlepší střelkyně poražených Natálie Stoupalová s 19 body a Eliška Hamzová s 15. Vítězky táhla šestnáctibodová Nikolina Zubac, 13 bodů dodala Tereza Motyčáková.

Slovance nepomohla posila

Ani nová posila, kosovská pivotka Saranda Daci, nepomohla Slovance získat první výhru v novém ročníku ŽBL. Středočešky tentokrát podlehly na palubovce chomutovských Levhartic 69:88. Slovanka v zápase ani jednou nevedla. Šance hostujícím hráčkám svitla jen ve druhé čtvrtině, kdy se vyhrabaly z dvouciferné ztráty z úvodu a snížily na čtyřbodový rozdíl. Na to ale okamžitě domácí hráčky zareagovaly bodovou šňůrou, která dostala náskok na šestnáct bodů a Levhartice zlomily odpor soupeřek. Poražené trápilo nejen 24 ztrát, ale také velký propad na doskoku. Nejlepší střelkyně zápasu se v dresu Levhartic srovnaly na 19 bodech, a to Michaela Krejzová a Zuzana Kučerová. Tereza Vorlová přidala 12 bodů, Kateřina Bartoňová zase 11 asistencí. Hostující hráčky se opíraly o Moniku Fučíkovou a jejích 17 bodů, Daci se při premiéře dostala na 13 bodů a osm doskoků.

Favorit si nedělal potíže

Jasnou roli favoritek splnily hráčky Hradce Králové, které zdolaly Strakonice dosud čekající na první výhru 93:49. Na domácí palubovce se Východočešky rozjížděly pomaleji, druhou čtvrtinu ale ovládly jasně 30:12 a nakročily k povinnému vítězství. I přes herní trápení ve druhé půli se Jihočeškám podařilo ubránit se další stobodové porážce, se 49 nastřílenými body se ale bude hledat výhra těžko. Vítězky těžily hlavně ze střelby Kristýny Čuperkové (14 bodů) a dua Marečková – Effangová (po 13 bodech). Simona Růžková vedla Strakonice s 12 body.

Nečekaně těžká ztráta Slavie

Jako šlágr kola byl označen souboj mezi pražskou Slávií a KP Brno, hostující Brňanky ale tentokrát Eden kompletně ovládly a vezou si domů drtivou výhru 85:49. Pražský tým po cenné výhře v Trutnově nezvládl hned start do zápasu a už v závěru první čtvrtiny nabral dvoucifernou ztrátu. Po oboustranně slabé druhé čtvrtině se Královopolanky útočně rozjely po přestávce a definitivně zápas rozhodly 28 body ve třetí čtvrtině, závěr se tak už spíš jen dohrával. Pražanky trápila hlavně střelba, když proměnily pouhé dvě trojky z 22 pokusů a ani pokusy za dva body nebyly o moc lepší. Jedinou dvoucifernou střelkyní domácích byla Mariana Opočenská s 11 body, hlavní hvězda týmu Lenka Bartáková zůstala na dvou bodech a třech asistencích. V dresu KP se dařilo Teniye Page s 22 body, třináct bodů přidala Veronika Remenárová, dvanáct Kateřina Zohnová.