Odpověď Žabin a předání ceny RENOMIA

Druhými zápasy série dnes pokračovalo semifinále play off RENOMIA ŽBL. K předání ocenění za nejlepší doskakovačku základní části došlo před duelem KP Brno s USK, ani vítězka ceny Lucia Hadačová ale Brňankám k překvapení nepomohla. Úspěšnější byl druhý brněnský tým, když Žabiny doma přehrály Hradec Králové a srovnaly stav série na 1:1. Série pokračují v úterý třetími zápasy.

Oslava, pak hladká prohra

Pouze začátek zápasu KP Brno s favorizovaným USK Praha byl pro Brňanky šťastný. Těsně před úvodním rozskokem dostala domácí křídelnice se slovenskými kořeny Lucia Hadačová cenu RENOMIA pro nejlépe doskakující hráčku základní části v přepočtu na 40 minut. Pak už ale na hřišti kraloval USK, který si odváží výhru 100:61 a je krok od postupu do finále.

Pražanky na soupeře vlétly bleskově a necelé tři minuty jim stačily na trhák 8:0. Krátce poté byl náskok dvouciferný a krátce před koncem první čtvrtiny to bylo už o osmnáct bodů. Zářila hlavně Teja Oblak, v domácím dresu jejích devět bodů dorovnala Kateřina Zohnová.

Po těžké první čtvrtině se ale Brňanky probraly, v dílčím skóre druhé desetiminutovky prakticky celou dobu vedly a nebýt koše z jumpu Veroniky Voráčkové krátce před přestávkou tak druhou čtvrtinu mohly vyhrát. V domácím dresu se osmi body ve druhé čtvrtině blýskla Eva Kopecká, nejlepší střelkyně první půle ale byly v týmu USK, když dvanáctibodovou Oblak naháněla s deseti body Marija Režan.

Přestávka ale vrátila zápas zpět do očekávaných kolejí, když svěřenkyně Natálie Hejkové znovu zapnuly a dostaly svůj náskok nad dvacet bodů rozdílu. V tu chvíli zlomily odpor Brňanek a bylo jasné, že druhá semifinálová výhra patří USK. V závěru si tak mohly na obou stranách zahrát lavičky a šetřit síly na pokračování série a minimálně další dva vzájemné zápasy v následujících dnech. Kromě třetího zápasu série se totiž oba celky střetnou ve čtvrtek ve finále Českého poháru v Chomutově.

Nejlepší střelkyní Brna byla s 11 body Zohnová, devět bodů však stihla už za první čtvrtinu, Lucia Hadačová byla s 6 doskoky nejlepší doskakovačkou ve svém týmu, za dvacet minut však zvládla jediný bod.

Žabiny jsou zpět v sérii

Z druhého semifinále se klube parádní bitva o možnost vyzvat ve finále USK Praha. Brněnské Žabiny dokázaly zareagovat na devětadvacetibodový výprask z prvního zápasu a na domácí palubovce zdolaly Hradec Králové 85:76. Uštědřily tak soupeřkám první porážku v letošní ligové sezóně mimo USK.

Žabiny i v Hradci ukázaly, že soupeřkám mohou konkurovat, na přelomu poločasů ale předvedly ofenzivní výpadek a Východočešky získaly půdo pod nohama. Tentokrát šly do zápasu domácí hráčky jako agresor a šňůrou 13:2 v závěru první čtvrtiny šly do sedmibodového trháku. O šest bodů se ve šňůře postarala Eliška Hamzová, hosty držela osmibodová Kristýna Čuperková.

Ve velmi dobré ofenzivě pokračovaly Žabiny i ve druhé čtvrtině, když svěřenkyně Viktora Pruši vyrážely do rychlých protiútoků, jak bývá zvykem, navíc ale také trefovaly zpoza oblouku. Za tři se dařilo oběma týmům, deset proměněných trojek v poločase je na RENOMIA ŽBL nadprůměrné číslo. Hradec na soupeřky dotíral, Žabiny si ale náskok vzít nenechaly, jako když tři minuty před přestávkou během 61 sekund vystřihly sedmibodovou sérii a do přestávky šly s devítibodovým náskokem.

Poločas ale jako by Východočešky probral, do druhé půle vlétly s trojkovou ostrostřelbou a čtvrtou trojkou během čtyř minut posílala Pamela Effangová Lvice do těsného náskoku. V důležité chvíli ale zaválela zkušená domácí střelkyně Michaela Vacková, a i její dvě trojky pomohly Žabinám k udržení sedmibodového vedení před poslední čtvrtinou.

Hned na startu poslední čtvrtiny se Hradec košem přiblížil na dostřel, blíž už to však nešlo. Východočešky si navíc vybraly v prostředí fázi čtyřminutový střelecký výpadek, kdy byla hra plná chyb, ztracených míčů a tvrdých zákroků na obou stranách. To Žabinám ani tolik nevadilo, protože vedly v této fázi jedenáctibodovým rozdílem. Naději pro Hradec ještě vykřesaly Šotolová s Marečkovou svými trojkami, ale Žabiny si závěr pohlídaly.

Hvězdou zápasu byla Michaela Vacková s 21 body a 13 doskoky (5 trojek), čtrnáct bodů přidala Beáta Adamcová a do dvouciferných čísel se dostaly další tři jejich spoluhráčky. Nad deset bodů se dostaly i čtyři hráčky Hradce – Čuperková vedla svůj tým s 18 body, na sedmnácti se shodly Effangová a Marečková.