Návrat posil a londýnská výhra

Dvě výhry ze tří duelů zapsaly během basketbalové středy české ženské týmy v evropských pohárech. Podruhé slaví pražský USK v Eurolize, poprvé brněnské Žabiny v EuroCupu. Druhou porážku si ve stejné soutěži jako Žabiny připsal jejich městský rival KP. Všechny tři celky budou v pohárových kláních pokračovat za týden.

Kompletní USK doma

Poprvé doma se v novém ročníku Euroligy představil pražský USK, když si do dlouhé době v kompletní sestavě poradil s maďarským KSC Szekszárdem 83:56. Za týden cestují Pražanky v rámci dosud nejtěžšího testu na palubovku úřadujícího šampiona soutěže Jekatěrinburgu.

Svěřenkyně Natálie Hejkové se poprvé od března 2020 představily před zaplněnými tribunami v Eurolize doma a hned duel odstartovaly sérií 6:0, když se prosadila staronová posila Alyssa Thomas. Ta spolu se spoluhráčkou i krajankou Brionnou Jones nastartovala rychlý trhák 24:12, který dodal USK potřebný klid. V druhé čtvrtině přerostlo vedení dvacetibodovou hranici a domácí hráčky cítily herní převahu. Po přestávce náskok ještě o deset bodů narostl a Pražanky tak mohly závěr dohrávat podobně v klidu, jako před týdnem v Moskvě.

Jones byla nejlepší střelkyní duelu s 18 body, Thomas se dostala na 15 bodů. Nejlepší hostující střelkyně Friškovec dala 15 bodů.

„Ony jsou nepříjemný tým, takže jsme nevěděly, co máme čekat,“ hodnotila utkání osmibodová Tereza Vyoralová. „Nikdo nemohl vědět, že v poločase budeme vést o dvacet, ale jelikož se vrátily Alyss a Brionna, tak máme tak kvalitní tým, že můžeme vyhrávat i takovýmto rozdílem.“

„Toto byl soupeř, se kterým jsme si nemohly dovolit prohrát. I když je tým pořád trochu surový, myslím, že jsme to zvládly s bravurou,“ řekla po utkání novinářům trenérka Natália Hejková.

V Eurolize se objevila se svou Gironou i Julia Reisingerová a pomohla sedmi body a šesti doskoky k výhře nad Fenerbahce 71:59.

Důležitá výhra Žabin

Po úvodním zklamání v domácím duelu s belgickým Castor Braine si napravily náladu Žabiny Brno, když zvítězily v hlavním městě Velké Británie nad domácími London Lions 82:74.

Zápas se od začátku vyvíjel v prospěch svěřenkyň trenéra Viktora Pruši, kdy vyhrály první čtvrtinu 25:13. Avšak londýnský celek nenechal dlouho dýchat s dvouciferným trhákem. Žabiny předvedly několik zbytečných ztrátách i neproměněných šancí a do přestávky se podařilo náskok českého týmu výrazně snížit.

Po přestávce domácí Lions mocně dotahovaly náskok Žabin, do vedení se jim ale dostat nepodařilo a Brňanky naopak na přelomu třetí a čtvrté čtvrtiny znovu utekly do mírného vedení. To už se Lions i přes veškerou snahu dotáhnout nepodařilo a Žabiny tak mohly slavit důležitou výhru.

K té pomohla 17 body a 13 doskoky pivotka Anna Jurčenková, na šestnáct bodů se dostala Bria Holmes a čtrnáct přidala Petra Záplatová. Za týden vyzvou Brňanky doma Keltern.

Těžká dřina KP

Složitý vstup do náročné skupiny EuroCupu prožívají basketbalistky KP Brno. Ty po těsné prohře doma minulý týden narazily na dalšího francouzského soupeře, celek Villeneuve a jednomu z favoritů celého ročníku podlehly 42:82. Za týden cestují Brňanky na Island k souboji s celkem Hafnafjodur v duelu o první výhru.

Královopolanky se proti favoritovy držely ve hře jen čtvrtinu a půl, kdy dokázaly stíhat v obraně a domácí hráčky navíc míjely některé volné střelecké pokusy. Pak se ale domácí tým rozjel, na začátku druhé půle zvládl dokonce šestnáct bodů v řadě a KP se střeleckým trápením proti pevné obraně soupeřek jen těžko kontrovalo. Povedená třetí čtvrtina navíc přidala domácím ještě větší chuť do hry, v poslední desetiminutovce nasázely domácí hráčky třicet bodů a udělaly z duelu rozdíl, na který to opticky ani nevypadalo.

Rozloženou domácí ofenzivu vedla rodačka z Pobřeží slonoviny Kariata Diaby s 18 body, v hostujícím dresu nedokázaly spoluhráčky dostatečně doplnit Michaelu Stejskalovou se 16 body. Natalie Kucowski sice doskočila čtrnáct míčů, ale jako druhá nejlepší střelkyně zůstala na devíti bodech.