Lvice zdolaly v přípravě Polky

Povedenou premiéru na lavičce národního týmu žen má za sebou trenérka Romana Ptáčková. Lvice v přípravném utkání hraném v Trutnově přehrály Polsko 66:49. Nejlepší střelkyní vítězek byla se 12 body Veronika Šípová. Zítra se oba týmy utkají znovu v duelu za zavřenými dveřmi.

Úvodní minuty zápasu nevypadaly, že by český tým šel do střetu z plné přípravy a s kombinovanou sestavou bez několika klíčových hráček. Češky se dokázaly nacházet v dobrých střeleckých pozicích, nájezdy z perimetru napichovaly obranu Polska a chodily za útočným doskokem, čímž alespoň částečně eliminovaly výškovou převahu soupeře. Ta byla zřejmě i přes absenci hlavní hvězdy Polska, naturalizované Američanky Stephanie Mavunga, která pro tento zápas zůstala jen na lavičce. Skóre se otáčelo na obě strany, ani jeden z týmů si nedokázal vytvořit vyšší náskok. Z rychlého basketbalu ale plynuly i chyby, zejména Polky ztratily několik míčů velmi lacině.

Trenérka Ptáčková rychle točila se sestavou, už v první čtvrtině do hry zasáhlo do hry jedenáct Lvic a všechny pomohly k vyrovnanému stavu po deseti minutách. První nápor Polska přišel na startu druhé čtvrtiny, kdy sérii 9:0 bleskově zastavila trenérka Ptáčková oddechovým časem. Zlobila zejména nejvyšší hráčka na hřišti, pivotka Polska Weronika Telenga. Time out Češkám prospěl, okamžitě odpověděly šňůrou 10:2 a šly zpět do vedení. Ani sedm bodů Petry Holešínské, ale na vedení po prvním poločase nestačilo, nejtěsnější náskok jednoho koše si do pauzy odnesly Polky.

Ve třetí čtvrtině jako by se obrany zapomněly v šatně a spustila se na ženský basketbal málo vídaná přestřelka plná úspěšných trojkových pokusů z obou stran. Zářila zejména Pamela Effangová, která rozjásala jako už tradičně hlasité trutnovské publikum. Češkám fungovala vytažená obrana, po které přicházely snadné zisky, a tedy i lehčí pozice v útoku. Náskok Lvic se postupně bod po bodu zvyšoval až byl i díky technické chybě lavičky Polska třináctibodový po třetí čtvrtině (56:43). Do polského koše spadlo ve třetím hracím období všech šest českých trojkových pokusů.

Na devětadvacet bodů za třetí čtvrtinu bohužel Češky nedokázaly navázat v úvodu poslední desetiminutovky, kdy čtyři minuty čekaly na první koš z pole Elišky Hamzové. Naštěstí Polky nedokázaly ani zvýšenou aktivitou na obou koncích palubovky český náskok stáhnout. Další tříminutovku bodového ticha ukončila dalekonosnou trojkou Kristýna Brabencová a dala Lvicím potřebný klid do závěru. Vůbec tak nevadilo, že v poslední čtvrtině daly Češky jen 10 bodů a i tak z toho byla klidná výhra.

Romana Ptáčková (trenérka českého týmu): „Jsem moc spokojená, zejména po tom dosavadním průběhu přípravy. Tedy máme devět omluvenek, několik hráček přijelo až na toto soustředění, takže to nebylo jednoduché dát dohromady. Polský tým je dobře vedený, má stejné trenéry přes čtyři roky, zatímco my jsme to tu dávali dohromady na poslední chvíli. Moc bych chtěla pochválit holky za energii a nasazení. Tyhle zápasy rozhoduje obranná fáze a tam jsme ukázali obrovskou vůli. O poločase jsme nemluvili o útoku, ale spíš o tom, že musíme vydržet v této aktivní obraně. Nemůžeme je nechávat hrát, to, co chtějí, protože Polky jsou velmi zkušený tým. Čekala jsem, že přitvrdí, což se stalo, ale rozhodlo procento střelby, kdy nám začalo padat z dálky a ony se trápily. Musíme najít týmový balanc. Řekli jsme hráčkám, že volné střely přecházet nebudeme, protože nemusí přijít další. Dole pod košem jsme zesilovali krytí, bylo vidět, že i malé hráčky chodily pomáhat a vyřešilo se to týmově. Chvílemi jsme si připadali jako cizinci na hřišti, ale určitě chci po holkách maximální nasazení, bude se hrát ve více lidech a musíme do toho dát stoprocentní energii.“

Pamela Effangová (hráčka českého týmu): „Jsem strašně ráda, že ta premiéra byla vítězná. Nám to pomohlo v sebevědomí do dalších utkání. Včera na tréninku jsme hrály a dostaly jsme co proto, že to nebylo podle představ trenérů, takže je to i trochu zadostiučinění, že jsme ukázaly, že basket hrát umíme. Byly jsme hodně motivované. Od toho jsou přípravná utkání, aby se ukázaly hráčky, které dosud nehrály reprezentační utkání. Hodně hráček prošlo Hradcem, což je výhoda, protože vás pak nezaskočí, že se hodně běhá, hodně maká a nic není zadarmo. Zároveň je to nevýhoda, protože paní trenérka ví dobře o našich slabinách a umí s tím také pracovat. Měly jsme velmi dobrou, nátlakovou a agresivní obranu, útok je pro nás až druhá věc. Z obrany se prostě lépe hraje do rychlých brejků a dávají je snadné koše.“

Česko – Polsko 66:49 (15:15 27:29 56:43)
Šípová 12, Effangová 10, Brabencová a Holešínská po 9, Hamzová 8, Šotolová a Březinová po 7, Andělová a Sklenářová po 2, Rokošová, Mircová a Kracíková 0 – Telenga 16 bodů (11 doskoků), Parzenska 10
TH: 18/21 – 11/16
Trojky: 8 – 4
Doskoky: 34 – 38
Zisky: 14 – 4
Ztráty: 17 – 20
Asistence: 15 – 11
Fauly: 16 - 20