Lvice urvaly postup do finále

Nádherné drama nabízí fanouškům RENOMIA ŽBL semifinálová série mezi Hradcem Králové a Žabinami Brno. Série se však nedočká pátého zápasu, protože se Východočeškám podařilo ve čtvrtém zápase prolomit domácí prostředí, které si do té doby oba celky držely. Lvice vyhrály na Rosničce 71:66 a ve finále vyzvou USK Praha, na Žabiny čeká městské derby s KP o třetí místo.

Hradec vlétl do zápasu s velkou energií, v obraně nedělal prakticky žádné chyby, v útoku dokázaly bez větších problémů vnikat do vnitřního prostoru a trvalo jen lehce přes dvě minuty, než si za stavu 0:9 bral oddechový čas domácí asistent Jakub Gazda, který na lavičce zaskočil v dnešním zápase Viktora Prušu. Hned po timeoutu se Žabiny prosadily poprvé střelecky z rukou Natálie Stoupalové. To Brňanky trochu nastartovalo a devítibodová ztráta už dále nerostla, naopak se podařilo snížit až na čtyřbodový rozdíl a nebýt minutých střel v závěru první čtvrtiny, byl rozdíl po prvním období ještě menší.

Co nevyšlo v závěru první čtvrtiny se, ale podařilo domácím hned na začátku druhého období. Žabiny se konečně trefily z dlouhé vzdálenosti, v nájezdech zářila hlavně Klára Křivánková a po třech minutách bylo poprvé srovnáno, na což reagovala hostující trenérka Romana Ptáčková vlastním oddechovým časem. Ani první vedení Žabin na sebe nenechalo dlouho čekat, když se z odskoku prosadila Natálie Stoupalová. Vyrovnaná bitva pokračovala, na obou stranách už bylo jasně vidět, že se týmy navzájem znají a už se „těší“ na zápas proti nikomu jinému. Hned několikrát bojovaly hráčky o míč na zemi a o dalším pokračování se rozhodovalo podle alternativního držení míče. Těsný náskok se dařilo Brňankám držet až do závěrečných sekund, kdy šel Hradec krátce zpět do vedení, než se těsně před poločasem prosmýkla kolem obrany domácí Eliška Hamzová a dala Brnu nejtěsnější poločasové vedení. Nejlepší střelkyní poločasu byla hostující Kristýna Čuperková s 11 body, o bod méně dala domácí Stoupalová.

Dramatický zápas pokračoval i po přestávce, když Žabiny většinu třetí čtvrtiny vedly, maximálně však o čtyři body a Hradec neustále naléhal, v některých chvílích probíhala hra až za hranou tvrdosti z obou stran. Ještě dvanáct minut před koncem vedly Žabiny o dva body, závěr třetí čtvrtiny ale díky sérii Lvic 6:0 vyšel ve prospěch hostujících hráček.

Duel došel tak jak se slušelo až do koncovky, kdy na tabuli se skóre dlouho svítil vyrovnaný stav 60:60. V tu chvíli zvládl Hradec dva rychlé koše díky Kláře Marečkové a vynutil si time out. V klíčové chvíli navíc Žabiny spáchaly několik chyb a když trefila Karolína Šotolová velkou trojku na 69:62, vypadalo to jasně. Brňanky ještě závěr mírně zdramatizovaly, ale na zvrat už to nebylo. Žabiny srazilo hlavně sedmnáct ztrát, ze kterých dal Hradec přímo 17 bodů.

Klára Marečková byla nakonec střeleckou hvězdou zápasu, když zaznamenala 21 bodů a navíc doskočila 12 míčů, sekundovaly jí šestnáctibodová Čuperková a patnáctibodová Effangová. Za Brno dala 17 bodů Stoupalová na dvanáct se dostala Beáta Adamcová.