Lvice U19 zdolaly Japonky a vyhrály skupinu MS

Výborně! České basketbalistky do devatenácti let přehrály v dramatické koncovce svého třetího zápasu na světovém šampionátu Japonsko 63:58 a díky souhře dalších výsledků vyhrály svou základní skupinu. V osmifinále se tak vyhnou hvězdným výběrům Francie a Španělska a ve středu ve 14:30 vyzvou v boji o nejlepší osmičku světa Brazilky, které dosud nevyhrály.

Situace před posledními duely ve skupině byla hodně zamotaná a Češky mohly skončit v tabulce na všech pozicích – ve stejném čase se navíc hrál duel Mali s Kanadou, který také mohl počty výrazně zamotat. Lvice sice do utkání vstoupily skvěle a dvěma koši šly do vedení, pak se ale Japonky prosadily trojkou a faulem a předznamenaly vývoj první čtvrtiny. V té pálily s parádní úspěšností, Češky vůbec nestíhaly ke střelkyním vystupovat a náskok Japonska narostl až na jedenáct bodů. Ve druhé čtvrtině se ale hra kompletně otočila, český tým od prostřední pasáže vylepšil obranu a začal po bodu stahovat náskok soupeřek. V závěru půle šly Lvice po koši kapitánky Simony Fišerové dokonce do vedení, ale Japonky zachránily košem s klaksonem poločasovou remízu.

Vstup do druhé půle pak zase patřil Japonkám, které lépe chytily střeleckou slinu po přestávce a patnáct minut před koncem znovu držely osmibodový náskok. Svěřenkyně trenérky Romany Ptáčkové ale nepříznivý vývoj nezlomil, začaly využívat převahy v doskakování a do konce třetí čtvrtiny se vrátily zpět do hry. V dramatické poslední čtvrtině se Češky znovu vyhrabaly z pětibodové propasti a pak se skóre zastavilo na několik minut na stavu 56:56. Ten zlomila velkou trojkou tři minuty před koncem Valentýna Kadlecová. O necelou minutu později se trefila po útočném doskoku i Dominika Paurová a dala Češkám trochu klidu. Ta samá hráčka pak půl minuty před koncem zahodila obě šestky a dovolila šanci na zvrat, Lvice však získaly týmový útočný doskok a závěr si i díky jedné šestce Paurové pohlídaly.

Češky střílely jen osm šestek, z toho většinu v koncovce, hned pět jich ale zahodily, zato přeskákaly soupeřky 56:39 včetně neuvěřitelných 25 útočných doskoků. Nevadilo tak ani dvacet ztracených míčů.

Nejlepší střelkyní Japonek byla s 15 body Aika Hirashita, deset bodů přidala Ufoma Tanaka. Střeleckou hvězdou zápasu ale byla Češka Dominika Paurová se 17 body a 10 doskoky, patnáct bodů přidala Kateřina Zeithammerová a jedenáct Valentýna Kadlecová.

Kateřina Zeithammerová (hráčka českého týmu): „V šatně jsme si zdůraznili, na co si musíme dát s Japonskem pozor, byly to hlavně rychlé střely a nájezdy. Vstup do zápasu a celá první čtvrtina nebyly podle našich představ. Ve druhé čtvrtině jsme zrychlili hru a zlepšili obranu, tím jsme se dostali na remízu v poločase. Věděli jsme, že si musíme dát pozor na třetí čtvrtinu, i přesto první dvě minuty byly v režii Japonska. Díky našim střelám z dálky jsme se ujali vedení. Čtvrtá čtvrtina byla vyrovnaná, ale až střela za tři a rychlá dvojka nás dostala na pěti bodové vedení. A to jsme si udrželi až do konce. Tahle výhra nám přinesla první místo v tabulce.“

Romana Ptáčková (trenérka českého týmu): "Máme za sebou velmi těžký zápas a navíc hodně zásadní pro postavení do play off. Trochu stále čekám, kdy budeme v útoku více efektivní, zatím nám moc nepadá z dlouhé vzdálenosti.    Naštěstí ani soupeři nevydržela přesná trojková úspěšnost po celé utkání. Jsem ale přesvědčená, že jsme naší výbornou defenzivou Japonsku moc jednoduchých střel nedali. Nasazení hráček bylo na tom nejvyšším levelu, i přes velké vedro v hale jsme vydrželi i kondičně. Hodně chválím tým za doskakování, částečně jsme se poučili z posledního zápasu, i když se jednalo o typologicky zcela jiného soupeře. Dnes jsme však na doskok šli s úplně jinou energií."