Lvice U19 nestačily na kanadské střelkyně

Velmi zamotaná situace je ve skupině D světového šampionátu devatenáctiletých v maďarském Debrecenu. České basketbalistky totiž ve svém prvním oficiálním duelu na šampionátu podlehly Kanadě 71:79 a před posledním hracím dnem jsou celky skupiny srovnány s jednou výhrou. Český tým uzavře základní skupinu v úterý proti Japonsku.

Český tým vstupoval do zápasu nerozehraný, protože jejich sobotní duel s Mali byl kontumován ve prospěch Lvic. Kanada zase chtěla odčinit úvodní těsnou prohru s Japonskem. Na Češkách ale nebyla vidět žádná nervozita ani nerozehranost a do zápasu vstoupily skvěle. Od úvodních útoků si udržovaly svěřenkyně Romany Ptáčkové těsné vedení, které narostlo v první čtvrtině až na sedm bodů hlavně díky výbornému útoku. Ještě v polovině druhé čtvrtiny byl český náskok nadějný, pak se ale právě dosud výborná ofenziva zadrhla a začala se projevovat kvalita Kanaďanek, zejména dua Shayeann Day Wilson se čtyřkou a Yvonne Ejim s desítkou. Tyto dvě hráčky nastřílely za první poločas 31 z 36 bodů svého týmu a Češky byly nakonec rády, že těsně před přestávkou zvládly vyrovnat.

Bohužel kanadský výkon měl po přestávce stoupající tendenci, a naopak Češky jen těžko stíhaly zejména v obraně, když navíc Wilson získala na svou stranu některé kontroverzní zákroky pod košem, a nakonec střílela téměř tolik šestek jako celý český tým. Kanaďanky ve třetí čtvrtině český tým převálcovaly a získaly si poklidný dvouciferný náskok, bojovné Češky ale duel ani zdaleka nezabalily a závěr dotáhly na slušné skóre, které jim může v konečném počítání pomoci.

Češky dokázaly lépe rozložit body mezi hráčky, lépe trestaly chyby Kanady a byly lepší ve vymezeném území, ale Kanaďanky kralovaly na útočném doskoku. Hvězdami zápasu byla Wilson s 31 body, šesti doskoky a 7 asistencemi a Ejim s 20 body a 10 doskoky. Další nejlepší hráčka Kanady dala 8 bodů. Až pak se srovnaly Češky – na 16 bodů se dostala Dominika Paurová (plus 11 doskoků), na patnáct Valentýna Kadlecová a po devíti dodaly Kateřina Zeithammerová a Simona Fišerová.

Romana Ptáčková (trenérka českého týmu): „Věřili jsme, že na Kanadu máme a byli jsme na jejich systémy dobře připraveni. Na co se však připravuje velmi těžko je jejich výrazná fyzická síla na doskoku. Přesto že jsme tuto činnost vyhlásili před utkáním jako zásadní, tak soupeř doskočil v útoku 28 míčů a skóroval z toho 30ti body. Možná i přes tento velký handicap jsme mohli zvítězit, pokud bychom lépe proměňovali své střely. Navíc si Kanada pomohla 32 trestnými hody a tomu už se velmi těžko čelilo. V konci utkání jsme už šli do rizika s malou sestavou, kdy jsme chtěli hrát více celoplošně, zdvojovat a pokusit se dosáhnout jednodušších bodů. Tím se nám alespoň podařilo korigovat na 8 bodů.“

Dominika Paurová (hráčka českého týmu): „Věděli jsme, že mají dvě klíčové hráčky, že jsou všechny silové a snažili jsme se na ně připravit. Vstup do zápasu a celkově celý první poločas se nám vydařil, skončil remízou. Ve třetí čtvrtině Kanaďanky přitlačily a chodily více na útočné doskoky. To vyústilo v naše fauly a je jsme postavili na čáru trestného hodu, ze které se jim dařilo. Čtvrtou čtvrtinu jsme dotahovali jejich náskok, ale skóre se nám nepodařilo otočit. Takže zápas skončil rozdílem osmi bodů.“