KP v dramatu urvalo první výhru

Parádní start do domácí bubliny EuroCupu mají za sebou basketbalistky KP Brno. Český tým dokázal v nervy drásající koncovce udolat polský Gorzow 72:70 a udělal dobrý krok v boji o postup. Další zápas hraje KP ve čtvrtek od 18 hodin proti MBA Moskva.

První poločas byl ve znamení dvou různých čtvrtin. Královopolanky do zápasu vlétly nabuzené a pomohla jim také slabší koncentrace polského týmu. Brno dokázalo hledat okénka v obraně Gorzowa a když se přidaly i dvě šťastné trojky Renáty Březinové a Teniyi Page, bylo to po třech minutách 12:2. Ospalý výkon Gorzowa pokračoval, nepomohl ani oddechový čas a rozdíl v první čtvrtině byl až patnáctibodový. Zřejmě se projevilo, že Polky ještě v sobotu hrály domácí ligovou soutěž a následně se přesouvaly deset hodin autobusem do Brna.

Na přelomu čtvrtin však došlo na obou stranách k vystřídání a Polky se postupně dostávaly do hry. Zlepšily vlastní střelbu, přestaly ztrácet míče, ale hlavní změna přišla na obranné polovině. Najednou mělo KP na všechno méně času, střely přicházely v posledních sekundách útoku a nepřipravené a Gorzow bod po bodu stahoval ztrátu. Když už se schylovalo k obratu, pomohla domácím košem s faulem Sarah Beránková a zajistila svému týmu alespoň těsný poločasový náskok. Po dvaceti minutách se nejlepší střelkyně obou týmů srovnaly na dvanácti bodech, Březinovou, která zvládla čtyři trojky dorovnala Američanka Shatori Walker-Kimbrough.

Třetí čtvrtina proběhla podobně jako celá první půle v kostce. Brňanky znovu v jejím úvodu zářily střelecky, když trefila pátou trojku Březinová, zdatně jí sekundovala Page a byl z toho na chvilku dvouciferný náskok, pak ale začala znovu úřadovat Walker-Kimbrough a dotáhla Polky před poslední čtvrtinou zpět na dostřel. V poslední čtvrtině už to byl boj o každý centimetr na hřišti a každý koš. KP se nedařilo prosadit a bylo frustrované i rozhodčími, což vyústilo v technickou chybu trenéra Medveckého. Gorzow si ale nevytvořil dostatečný náskok a KP vždy zareagovalo. Důležitou trojku trefila tři minuty před koncem Kateřina Zohnová, vítězný koš dala o minutu později Emily Potter. V nervózním závěru se ani hvězdné Američanky v dresu Gorzowa nedokázaly prosadit a KP mohlo začít slavit.

Střelkyní zápasu byla s 24 body hostující Walker-Kimbrough, na 11 bodů a 14 doskoků se dostala Cheridene Green. KP táhlo sedmnáctibodové duo Březinová – Page, dvanáct bodů a deset doskoků dodala Emily Potter, která dávala klíčové body v koncovce podobně jako překvapivá volba trenéra v závěru Ludmila Dudáčková (osm bodů).

Renáta Březinová (pivotka KP Brno): „Bylo to tvrdé a těžké utkání. Jsem ráda, že jsme výborně bránily. Hlavně v první čtvrtině to bylo ukázkové. I pak jsme zápas pořád udržely v naší režii. V závěru jsme zbytečně ztratily pár míčů a měly ukvapené střely, když jsme mohly hrát na čas, tak jsem se snažila uklidnit holky, aby počkaly.“

Dušan Medvecký (trenér KP Brno): „Měli jsme soupeřky naskautované, věděli jsme, co budou hrát. Asistent Kuba Nevrlý udělal výbornou práci, seděl na tom pět dní. Znali jsme jejich akce, silné stránky, všechno. Začaly trochu bez šťávy, ale věděli jsme, že mají velké individuality, které se do toho dostanou a potom to tak dopadlo. Sedmdesát inkasovaných bodů je dobrých a dneska jsem rád za obranu. Mají obrovské osobnosti, které hrají ženskou NBA, tak to hrají na ně. Loni hráli podobně. My musíme hrát jako tým a jako tým jsme i vyhráli.

V odpoledním zápase porazil turecký Elazig ruské MBA Moskva 85:74. S ruským týmem se ve čtvrtek střetne KP, Turkyně vyzvou Polky.

Program EuroCup Hubu v Brně (Skupina D)

Čtvrtek 21. ledna

Elagig Il Ozel Idare – InvestInTheWest ENEA Gorzow                 15:00 (TV COM)

KP Brno – MBA Moskva                                                            18:00 (TV COM, HbbTV a web ČT)

Pátek 22. ledna

MBA Moskva – InvestInTheWest ENEA Gorzow                         15:00 (TV COM)

KP Brno – Elagig Il Ozel Idare                                                    18:00 (TV COM, HbbTV a web ČT)