Jasný postup USK a rodinný souboj

Říká se, že derby nemá favorita. V tom pražském v semifinále RENOMIA Final 4 Českého poháru v basketbalu žen tato poučka ale neplatila. Obhájce ligového prvenství ZVVZ USK Praha se po letech vrátil do Českého poháru, a tak bylo jasné, že právě euroligový celek je v souboji se Slavií jasným favoritem.

Že predikce nelhaly, ukázala už první čtvrtina. Slavia sice po minutě a půl po trestných hodech Bartákové ztrácela jen 5:7, ale pak se na palubovce rozpoutalo žlutomodré peklo. USK dovolil soupeřkám znovu skórovat až dvě sekundy před koncem. Do té doby zaznamenal šňůru 27:0! Reprezentantka Veronika Voráčková by sama v první čtvrtině přestřílela Slavii 15:7.

Ve chvíli, kdy trenérka Hejková začala výrazněji točit se sestavou, se Slavia chytila své šance. K větší efektivitě v útoku někdy pomohlo i štěstí jako například při střele Mircové v poslední sekundě útoku, ale to nijak nesnižuje výkon Slavie. Ten se ve druhé čtvrtině dal směle porovnávat s tím USK. Výsledkem bylo, že Slavia ztratila druhé dějství rozdílem jediného bodu.

Slávistické vzepjetí ale odvála poločasová přestávka. Základní pětka USK znovu zasadila soupeřkám tvrdý úder, ze kterého už se Slavia nedokázala sebrat. Ještě více ji srážely ztráty, někdy ještě před tím, než přešly půlící čáru. V dresu USK tak dostala už ve třetí čtvrtině větší prostor Terezea Halátková.

Když pak v závěrečném dějství poslal trenérka Hejková na palubovku i Nikolu Zdeňkovou, došlo k zajímavé situaci. Lavičce Slavie totiž od ledna velí její otec David Zdeněk. V tu chvíli už bylo jasné, že z postupu do finále se v rodině Zdeňků bude radovat Nikola. ZVVZ USK Praha ve finále vyzve KP Brno (18:30, HbbTV ČT Sport) a v zápase o bronz se utkají Levhartice Chomutov s BLK Slavia Praha (15:00).

BLK Slavia Praha – ZVVZ USK Praha 41:112 (8:34; 28:55; 33:89)
Miklíková 8, Hošková a Bartáková po 6, Opočenská a Mircová po 5, Holubová 4, Bakajsová 3, Brušáková a Žílová po 2, Karasová 0 – Voráčková 24, Elhotová 21, Conde 19, Režan 13, Jones 12, Dojkić 9, Šípová 7, Vyoralová 3, Oblak a Zdeňková po 2, Kovtun a Halátková 0
Fauly: 23 – 14

Natália Hejková (trenérka ZVVZ USK Praha): „Nebyla jsem spokojená s obranou, hlavně ve druhé čtvrtině jsme hrály bohorovně. V každém zápase musíme hrát úplně naplno. Může se nám to vymstít v těžších zápasech. V druhém poločase už to bylo lepší, i když chyby tam byly.“

David Zdeněk (trenér BLK Slavia Praha): „Druhá čtvrtina byla slušné a pak ještě ve čtvrté čtvrtině jsme měli jeden úsek, který byl dobrý. V částech zápasu tam byla potence, udrželi jsme nějakou kvalitu. Jinak jsme byli rozházení jak hračky a neměli jsme pořádek ani na útočné ani na obranné polovině. Je opravdu těžké hrát proti takovému týmu. Víme, proč jsme sem přijeli, chceme tady ukázat lepší tvář a směřujeme to k tomu zítřejšímu zápasu o bronz. Jsem rád, že se vrátila po dlouhém zranění, věnovala tomu spoustu energie. Plní si svůj sen a je super, že dostala šanci v USK nastoupit. “