Favorité v šestém kole nezaváhali

Čtyřmi zápasy se v během sobotního odpoledne dohrálo šesté kolo RENOMIA ŽBL a přineslo očekávané výhry favoritů. Další vítězství slavil pražský USK, brněnské Žabiny, Hradec Králové i SBŠ Ostrava. Sedmým kolem bude liga pokračovat v úterý a ve středu.

Silný start Ostravy

Výborný start do zápasu pomohl k výhře 76:56 Ostravě v domácím duelu se Slovankou. Středočešky sice do duelu velmi dobře vstoupily a v úvodních minutách mírně vedly, pak se ale rozjel útok Ostravy v čele s bosenskou pivotkou Nikolinou Zubac. První čtvrtinu vyhrál domácí tým o osm bodů, krátce na poté unikl do dvouciferného náskoku, který už si pak bez potíží do konce zápasu udržoval a Slovanka se nezmohla na pokus o zvrat. Hlavním rozdílem mezi oběma celky byla úspěšnost střelby za dva body, ve které zářila hlavně Zubac, která na 24 bodů potřebovala jen dvanáct střel. Doplnila ji s 13 body Stella Tarkovičová. Slovanka měla střelecké opory v Lucii Svatoňové, která zvládla 17 bodů, o dva body méně dala Petra Malíková.

Hradec v derby bez potíží

Ozdobou kola mělo být východočeské derby mezi Hradcem Králové a Trutnovem, domácí Hradec si ale s Trutnovem nedělal větší problémy a zvítězil 80:63. Hostující Loko vedlo jen v úplném úvodu, první čtvrtinu už ale prohrálo o sedm bodů a nechalo rozjet domácí útok, který zvládl za poločas osmačtyřicet bodů a vybojoval svému týmu čtrnáctibodové vedení.

Hradecké hráčky sice více chybovaly (22 ztracených míčů), ale měly výraznou převahu na doskoku a proměnily jedenáct trojek na rozdíl od tří úspěšných pokusů soupeřek. Po herní pauze se ukázala ve skvělé střelecké formě Kristýna Čuperková, která zvládla 18 bodů. Mezi pěti dvoucifernými střelkyněmi vítězek byla také jedenáctibodová čerstvá reprezentantka Michaela Matušková, Klára Marečková se zase blýskla 9 body a 17 doskoky. V dresu Trutnova se střelecky trápil prakticky celý tým, nejlepší střelkyní byla s 18 body Anna Rylichová, ale i ona potřebovala na svůj výkon patnáct střel.

Žabiny si spravily chuť

Lehkou cestu k výhře měly po náročném týdnu brněnské Žabiny, které přehrály doma Strakonice 106:39. Brňanky absolvovaly v týdnu dva zápasy s USK, ve kterých jasně prohrály, tentokrát však byla kvalita už od úvodu jasně na jejich straně. Žabiny sice stále šetřily reprezentantku Beátu Adamcovou, která si v zápase proti Itálii poranila kotník, ale její repre „kolegyně“ Natálie Stoupalová naopak pomohla k výbornému startu, když Brňanky za první čtvrtinu zvládly 32 bodů a vedly o devatenáct. Strakonice celý zápas nedokázaly chytit herní rytmus a s mladou sestavou na soupeřky nestačily. Prohrávaly až o 67 bodů a o tolik zápas i skončil.

Střelkyní zápasu byla se 17 body domácí Laura Mikšíková, Stoupalová přidala šestnáct bodů za pouhých devět minut na palubovce. Do dvouciferných čísel se dostalo hned sedm domácích hráček, první ligové body navíc zaznamenala sedmnáctiletá pivotka Kateřina Ebenhöhová. Strakonice měly ve dvouciferných čísel pouze jedenáctibodovou Simonu Růžkovou.

Další dominance USK

Mistrovský ZVVZ USK Praha si v týdnu dvakrát poradil s Žabinami a v sobotu pak odklidil bez potíží dalšího kandidáta na medaili, když přehrál v derby Slavii 111:60. Slávistky od úvodu prohrávaly, nedokázaly vůbec zastavit útok soupeřek a v závěru tak alespoň mohly šetřit síly svých opor. Ze šesti dvouciferných střelkyň USK vyčnívala Veronika Voráčková s 20 body, sedmi doskoky a pěti asistencemi, Brionna Jones přidala 17 bodů a Alyssa Thomas 16. Pražanky se tak úspěšně připravují na blížící se rozjezd Euroligy. Slavii vedlo reprezentační duo Eliška Mircová (15 bodů) a Lenka Bartáková (13 bodů a 10 asistencí), ale na favorita to nestačilo.