Favorité před poháry nadělovali

Úvodními dvěma zápasy třináctého kola se v pátek naplno rozjel kolotoč zápasů RENOMIA ŽBL v roce 2022. Ve venkovních zápasech se dařilo favoritům, když si pražský USK, nejlepší tým tabulky poradil s posledními Strakonicemi a druhé Žabiny přehrály Chomutov.

Stovka odolala dvaatřicet minut

Ani na dvanáctý pokus v tomto ligovém ročníku nedokázaly zvítězit basketbalistky Strakonic, ale tentokrát se to od posledního týmu tabulky ani nečekalo, když proti nim stál soupeř nejtěžší, pražský USK připravující se na pokračování Euroligy.

Pražanky na některé venkovní ligové zápasy nejezdí v plné sestavě, teď po delší zápasové pauze se chtěl tým trenérky Natálie Hejkové spíše rozehrát, než šetřit síly a Strakonice to odnesly očekávaným výsledkem. Chyběla z hlavních opor snad jen Alyssa Thomas a Pražanky od úvodu dominovaly. První čtvrtinu vyhrály dvacetibodovým rozdílem a když ve druhé desetiminutovce zvládly jen 25 bodů, bylo to spíše zklamání.

Ve třetí čtvrtině znovu Pražanky nastartovaly své motory, ovládly ji 31:2, když se prosadila pouze domácí kapitánka Anna Rosecká a nakročily ke zvýšení náskoku. Stobodová hranice padla po dvou minutách čtvrté čtvrtiny, a nakonec z toho bylo výsledné skóre 126:45.

Ze šesti dvouciferných střelkyň USK byla znovu k nezastavení Brionna Jones s 27 body a 11 doskoky, na 19 bodů, 8 doskoků a 7 asistencí se dostala María Conde. Strakonice měly čtrnáctibodovou Adélu Junkovou a dvanáctibodovou Annu Roseckou.

Žabiny ovládly návrat Satoranské

Návrat ligové stálice Moniky Satoranské do RENOMIA ŽBL byl příjemným překvapením duelu Levhartic Chomutov s Žabinami. Brňanky se chystají na blížící se osmifinále EuroCupu a proti Chomutovu naladily formu bezproblémovou výhrou 86:57.

Levharticím se v domácí premiéře v roce 2022 dařily liché čtvrtiny. První prohrály dvoubodovým rozdílem a tu třetí dokonce stejným poměrem vyhrály. Takový průběh velel k vyrovnané koncovce, ale opak byl pravdou, protože sudé čtvrtiny patřily naprosto jednoznačně favorizovaným Žabinám a to i přes absenci několika opor včetně reprezentační podkošové hráčky Natálie Stoupalové. I tak měly Žabiny výraznou převahu na doskoku, a i přes střelecké trápení zápas kontrolovaly.

Nejlepší střelkyní duelu byla s 22 body domácí vycházející hvězda Valentýna Kadlecová, na patnáct se dostala kapitánka Levhartic Michaela Krejzová. Žabiny vedla k výhře se 17 body Sarah Beránková se svým zřejmě nejlepším zápasem v sezóně, na čtrnáct bodů se dostala Kateřina Galíčková. Monika Satoranská při svém návratu na palubovky neskórovala, za deset minut se vyfaulovala.